Zebranie sprawozdawcze OSP Dębowa Łąka.
Opracowanie Janusz Marcinkowski.
Strażacy OSP Dębowa Łąka w 100 lecie swego utworzenia mają dobre warunki do prowadzenia swojej zaszczytnej służby .
Zebranie zwołano na dzień 23 lutego 2024 roku do sali świetlicy wsi. Na zebraniu obecni byli strażacy, członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej i zaproszeni goście.
W prezydium zasiedli;
Od lewej; Kamil Gorząch prezes gminny OSP, Jan Maciejewski prowadzący zebranie – przewodniczący rady gminy, Stanisław Czerski prezes OSP, Stanisław Szarowski wójt gminy, Mateusz Rutkowski z-ca wójta gminy, Barbara Czerska skarbnik zarządu OSP.
Schodziliśmy się na bardzo znaczące zebranie – to już 100 lat trwania tej OSP i służby dla ludzi…
Historyczne 101 zebranie zebranie rozpoczął Stanisław Czerski prezes OSP - który.przedstawił pracę strażaków z Dębowej Łąki w 2023 roku.
Od lewej; Kamil Gorząch, Jan Maciejewski, Stanisław Czerski – druhowie wzięli na siebie wiele ze strażackich zadań…
Druh Kamil Gorząch przedstawił zadania realizowane w strażackiej gminie Dębowa Łąka w ubiegłym roku. Było tego wiele, tym bardziej, iż na początku 2023 roku nastąpiły zmiany w prowadzeniu gminnej organizacji OSP. Po rezygnacji Danuty Ozorowskiej-Nowackiej z funkcji prezeski gminnej OSP wybór strażaków padł na druha Kamila, który radzi sobie z tą trudną robotą bardzo dobrze. W swoim wystąpieniu mówił między innymi o ciekawej inicjatywie, aby w gminie powołać gminną strażacką drużynę kobiet, która reprezentowałaby Dębową Łąkę, np. w zawodach sportowo-pożarniczych.
W działaniach OSP Dębowa Łąka za 2023 rok zapisano:
- styczeń; odebrano naprawiony samochód Kamaz.
- luty; udzielono młodzieży pokazu udzielania pierwszej pomocy,
- marzec; kurs pierwszej pomocy ukończyło dwóch druhów z naszej jednostki,
- kwiecień; druhowie pełnili wartę przy grobie Pańskim,
- maj; OSP otrzymała 20 tys. zł na zakup odzieży ochronnej,
- czerwiec; strażacy dali asystę z okazji Bożego Ciała,
- lipiec dokonano zakupu piaskowych nomexów,
- sierpień; młodzież strażacka wyjechała na 10 dniowy obóz w Pile-Młyn,
- wrzesień; zakupiono pilarkę. Jednostkę odwiedziły dzieci z przedszkola. Drużyna MDP brała udział w zawodach powiatowych CTIF. Podjęto prace związane z kroniką OSP,
- październik; uczestniczono w powiatowych zawodach Old-Boys, gdzie zajęto III miejsce. Druhowie brali udział w ćwiczeniach w Niedźwiedziu,
- dwóch strażaków ukończyło kurs kierujących działaniami ratowniczo-gaśniczymi w Łubiance. Pojęto szkolenia kierowców,
- grudzień; mianowanie na „Strażaka Roku” otrzymał z naszej OSP Mateusz Afelt.
Jednostka Opercyjno-Techniczna wzięła udział w 27 akcjach ratowniczo-gaśniczych, z tego 5 razy jechano do gaszenia pożaru i 22 do miejscowych zagrożeń.
Zarząd OSP dzięki swojej aktywności realizował kilka projektów na których realizację otrzymał kilkadziesiąt tysięcy złotych, co umożliwiło osiąganie stanu gotowości jednostki do podejmowania akcji ratowniczo-gaśniczych.
Pożegnanie wójta – Stanisław Szarowski
Pełni funkcję wójta gminy od 2002 roku. Dzisiaj na zebraniu w OSP Dębowa Łąka był po raz ostatni w tej roli. W swojej wypowiedzi podziękował strażakom za wiele lat skutecznej służby dla społeczności wsi i okolicy. Przypomniał także, iż w ciągu tych lat na terenie gminy budowano, modernizowano remizy OSP, a na wyposażeniu strażackim stanęło pięć nowych samochodów pożarniczych.
Najmłodszym uczestnikiem zebrania – choć jeszcze nie strażak – był Hubert, który zjawił się tu z mamą i tatą…
Kinga i Przemysław Gawryś i Hubert.
*Nawiasem mówiąc; druhna Kinga notuje poczynania dębowołąckich strażaków.
Odnotujmy strażaków obecnych na zebraniu w roku 100 lecia OSP Dębowa Łąka;
Bernadeta Zając; Judyta Strzelecka, Krzysztof Strzelecki, Jarosław Grygielewicz, Sławomir Czerski.
Waldemar Motycki; Paweł Chotkowski: Andrzej Herba.
Mikołaj Stroiński; Michał Koźlikowski, Jan Szablewski, Benedykt Dudek, Andrzej Strocki, Łukasz Maciejewski.
Piotr Bejger, Paweł Stroiński, Damian Majewski.
Kronikarskie prace dla OSP Dębowej Łąki.
W ubiegłym roku w trakcie rozmowy telefonicznej z moim przyjacielem Janem Szablewskim zdecydowałem się na wzięcie obowiązku ułożenia kompleksowej kroniki strażackiej służby w Dębowej Łące. Powody były dwa; po pierwsze w roku 2024 strażacy będą obchodzić 100 lecie swej służby, po drugie w oparciu o wcześniejsze prace kronikarskie Jerzego Tadycha, Danuty Ozorowskiej-Nowackiej, zapisów Mieczysława Puszakowskiego i zachowanej dokumentacji można było pokusić się o taką zbiorczą kronikę. W pracy nad kroniką, w dostarczaniu i weryfikacji materiałów wspomagali mnie druhowie: Barbara i Stanisław Czerscy, Benedykt Dudek, Jan Szablewski, Jan Maciejewski. Są to ludzie, kochający strażactwo i pragnący zachować pamięć o tej chlubnej przeszłości. Zespół ten pozostawi środowisku wsi Dębowa Łąka piękną rzecz – dokument ludzkich działań – dla ludzi!
Druhowie podziękowali mi na zebraniu za moje pisanie słodyczami i zdrowotną napitecznością. Z mojej strony zapewniam, iż wielomiesięczna praca z bardzo skutecznie działającymi ludźmi sprawiła mi wielką przyjemność!
Od lewej: Barbara i Stanisław Czerscy, Przemysław Gawryś naczelnik OSP i autor.
Dla naszych czytelników z gminy Dębowa Łąka i powiatu informacja; w tej gminie zostały napisane takie kroniki strażackie oraz wydane drukiem dla OSP: Wielkie Pułkowo, Lipnica, Wielkie Radowiska, Niedźwiedź i Dębowa Łąka. Można by pomyśleć jeszcze o zebraniu komleksowych kronikarskich opracowań w Łobdowie i Kurkocinie. W ten sposób zakończylibyśmy prace „zbierania kronik” w gminach Płużnica i Dębowa Łąka.
Kronika OSP w Dębowej Łące liczy sobie 400 stron w dużym formacie, ilustrowana masą zdjęć – które wiele mówią o strażackiej służbie! Jest zamiar drukowania tej kroniki, co dawało by możliwość nabycia również przez zainteresowanych egzemplarza do domowej biblioteczki.