Zarząd Oddziału Powiatowego 
Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP 
w Wąbrzeźnie

Aktualności

Florian '2018' w Ryńsku.

Janusz Marcinkowski

Florian '2018' w Ryńsku.

Opracowanie Janusz Marcinkowski.  

          Strażacy z Ryńska w dniu 5 maja br. na wzięli na siebie trud i zaszczyt urządzenia gminnego strażackiego święta. O godz. 16,oo w kościele filialnym Najświętszego Serca Jezusowego w Ryńsku rozpoczęła się msza w intencji strażaków, którą odprawił ks. kanonik Sylwester Ćwikliński miejscowy proboszcz. Strażacy jak podkreślał w słowie do Druhów służą ludziom w potrzebie i są jednymi z nielicznych, którzy nie oczekują za swoje społeczne działanie zapłaty.

 

Ks. kanonik Sylwester Ćwikliński. Ministranci – strażacy z MDP. Księdzu Proboszczowi asystowali między innymi; Marcin Pieniążek i Jakub Guściora.

 

 Strażacy, poczty sztandarowe w ryńskim kościele.

 

 Tym razem strażacy uświetnili swoją uroczystość.

Po mszy strażacy kolumną marszową pod dowództwem dh Piotra Nawrockiego przeszli na plac przy remizie OSP.

 

W dzisiejszej uroczystości brali udział miejscowi strażacy, którzy są kierowani przez zarząd OSP w składzie;

prezes Wojciech Dombrowski

w-ce prezes Mirosław Trąba

naczelnik Jacek Nawrocki

z-ca naczelnika Jarosław Mytych

sekretarz Dawid Przybysz

skarbnik Krystian Trąba

członek zarządu Przemysław Mochalski

kronikarz  Robert Łachut

W komisji rewizyjnej pracują; przewodniczący Wojciech Tomaszewski,

członkowie; Rafał Fałkiewicz, Bogdan Guzowski.

W OSP Ryńsk pracuje ok. 40 strażaków i kilkunastu członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Jednostka pracuje w Krajowym Systemie Ratowniczo Gaśniczym, stąd też przyjmuje na siebie obowiązek dbania o bezpieczeństwo nie tylko na terenie swojej wsi, ale również wspomaga strażaków w okolicznych wsiach.

Systematycznie polepsza się wyposażenie OSP… niżej remiza OSP z salą – świetlicą wiejską na piętrze. Jednostka posiada dwa samochody pożarnicze i odpowiednie ich wyposażenie.

 

 

 

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza OSP Ryńsk. Młodzież uczestniczyła w dzisiejszej uroczystości.

 

W Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej służyli dzisiaj; Julia Rogowska, Kasia Romanowska, Wiktoria Hancyk, Małgorzata i Magdalena Gusciora, Magdalena Olejnik, Kacper Sarnowski, Igor Tomaszewski, Miłosz Borsuk, Aleksandra Wiercioch, Malwina Olejnik, Mikołaj Kołpacki.

 

Ceremoniał strażacki na placu przed remizą OSP.

----------------------------------------------------------

Prezydium uroczystości.

 

Od lewej; Władysław Łukasik; wójt gminy i prezes zarządu gminnego OSP, Jarosław Herbowski prezes powiatowy OSP, Lidia  sekretarz gminna OSP, Wojciech Dombrowski prezes OSP Ryńsk, Katarzyna  Trąba prowadząca uroczystość, Jacek Nawrocki komendant gminny OSP i naczelnik OSP Ryńsk.

 

 Wśród gości przywitano; Elżbietę Tomaszewską sołtys wsi, Bogumiłę Kamińską przewodniczącą KGW, Dorotę Grabowską dyrektor szkoły. 

 

 Od lewej; Teresa Tomaszewska, Elżbieta Wojnowska, Dorota Grabowska. na zdjęciu brakuje między innymi pań; Elżbiety Tomaszewskiej i Bogumiły Kamińskiej, które krzątały się w tym czasie około posiłku dla uczestników uroczystości - za co serdecznie im Dziękowano!

 

W uroczystości uczestniczyły delegacje z 10 OSP z terenu gminy Ryńsk; z Jarantowic, Jaworza, Ludowic, Myśliwca, Orzechowa, Orzechówka, Przydworza, Ryńska, Węgorzyna i Zielenia. OSP wystawiły poczty sztandarowe, które stanowią symboliczną oznakę naszej działalności.

Od lewej stoją poczty sztandarowe; Ryńska, Przydworza, Ludowic, Myśliwca, Zielenia.

 Dla utrwalenia pamięci zapisuję składy pocztów sztandarowych;

OSP Ryńsk; d-ca Mateusz Pieniążek, sztandarowy Krystian Trąba,

asystujący Jarosław Falkiewicz.

OSP Przydwórz; Bartosz Rewer, Andrzej Rewer, Dominik Wijata.

OSP Ludowice; Zbigniew Jaworski, Czesław Sudziński, Henryk  Wojnowski.

OSP Myśliwiec; Wojciech Barański, Marcin Kotłowski, Adam Przybyło.

OSP Zieleń; Grzegorz Talkowski, Leszek Jabłoński, Przemysław Buławski.

 

Na placu stanęły strażackie delegacje, młodzież, a także serdecznie witani strażaccy seniorzy.

 

Wśród nich udało się sfotografować Zygmunta Barana z Ludowic, Adama Nawrockiego z Ryńska, Bolesława Szafrańskiego z Myśliwca.

 

 Odznaczenia, wyróżnienia.

W trakcie uroczystości za wzorową strażacką działalność druhowie; Jarosław Herbowski i Władysław Łukasik wręczyli strażackie odznaczenia;

Złoty Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa: Czesławowi Sudzińskiemu, Grzegorzowi Makowskiemu, Piotrowi Makowskiemu, Januszowi Dulnemu, Kazimierzowi Stogowskiemu -  z OSP Ludowice.

Srebrny Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa; Justynie Moskal, Ryszardowi Wyłupkowi, Zbigniewowi Jaworskiemu, Piotrowi Januszkiewiczowi i Mariuszowi Stogowskiemu – wszyscy z OSP Ludowice.

Brązowy Medal  Za Zasługi dla Pożarnictwa; Karolowi Kwiatkowskiemu.

Wręczono również odznakę Strażak Wzorowy Marcinowi Kotłowskiemu z Myśliwa.

 

Wręczanie medali; tu Justynie Moskal z Ludowic. Druhna Justyna prowadziła między innymi kronikę swojej OSP.

 

Odznaczający i odznaczani na tle remizy OSP.

 

Podziękowania skierowano również do nauczycieli szkoły podstawowej za pomoc i przygotowania do udziału w konkursie plastycznym „Zapobiegamy pożarom”. W konkursie wojewódzkim praca uczennicy Karoliny Kowalik, która w tym bardzo wymagającej konkurencji zajęła IV miejsce.

Strażacy odebrali również słowa podziękowania za swoją bezinteresowną służbę od wspomnianego wcześniej ks. kanonika Sylwestra Ćwiklińskiego, od prezesa Jarosława Herbowskiego, wójta-prezesa Władysława Łukasika, prezesa OSP Wojciecha Dombrowskiego, oraz od pani dyrektor Doroty Grabowskiej i sołtys Elżbiety Tomaszewskiej.Do życzeń dołącza się nasza redakcja i autor artykułu.

Kategoria: /