Zarząd Oddziału Powiatowego 
Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP 
w Wąbrzeźnie

Aktualności

Kolonie-obóz OSP Nowa Wieś Król w Orłowie.

Janusz Marcinkowski

Kolonie – obóz młodzieży OSP Nowa Wieś Król. w Orłowie.

 Opracowanie; Janusz Marcinkowski.

 

Kolonie dla młodzieży z terenu gminy Płużnica zorganizował Zarząd OSP w Nowej Wsi Król. i gmina Płużnica. Ze względów organizacyjnych termin kolonii-obozu przypadł na okres od 15 do 25 sierpnia. Należy pamiętać, iż w napisanie wniosku o dofinansowanie wiele pracy włożyli członkowie zarządu OSP; Agnieszka Rygielska, Edward Kruk (prezes OSP) i Jan Ziółkowski.

Zdecydowano, iż 45 cioro dzieci i młodzieży będzie wypoczywać w gminnym ośrodku szkoleniowo – wypoczynkowym w Orłowie.

(Zdjęcie niżej).

 

Ośrodek w Orłowie spełnia wszystkie wymagane normy dla przebywania młodzieży na koloniach, obozach i biwakach. Są tu 6 osobowe sale sypialne, stołówka, sala kominkowa do prowadzenia wszelkiego rodzaju zajęć, warsztatów… teren obiektu jest zamknięty z boiskami, terenem rekreacyjnym na którym można uprawiać sport i wypoczywać.

Prowadzenia kolonii podjęła się p. Ilona Wiśniewska, oraz panie opiekunki; Alicja Wojciechowska, Angelika Zięba, ….. Skompletować kadrę prowadzącą nie było wcale łatwe; praca na kolonii jest nie tylko wyczerpująca, ale także bardzo odpowiedzialna.

 

               Kierownictwo kolonii w czasie prac organizacyjnych.

 

Młodzież – uczestnicy wypoczynku w Orłowie.

 

Moment rozpoczęcia kolonii – obozu w dniu 15 sierpnia.

Organizacją zainteresowani byli strażacy z Nowej Wsi Królewskiej, gmina Płużnica i kierownictwo wąbrzeskiej PSP.

 

 Agnieszka Rygielska, Ilona Wiśniewska, Edward Kruk, Marcin Skonieczka wójt gminy, bryg. Janusz Woźniak komendant PSP, mł. kpt. Robert Stasiak.

 

Zajęcia…

          W czasie opracowywania wniosku o dotację na zorganizowanie młodzieżowego obozu został przygotowany bogaty program zajęć. Znalazły się w nim wycieczki, zajęcia warsztatowe psychologiczne, historyczne, sportowe. Współpracujący strażacy ochotnicy i zawodowi przygotowali kilka atrakcyjnych zajęć – ćwiczeń dających młodzieży wyobrażenie o ich pracy; o służbie ratowniczej, pożarowej, szkoleniowej itd.

 

Ćwiczenia ratownicze na jeziorze w Ostrowie.

 

Ćwiczenia wykonali strażacy w OSP Płużnica; Grzegorz Mucha, Wiesław Kwiatkowski (niżej na łodzi), Kamil Jazownik, Patryk Fiałkowski.

 

Ratujemy ludzi…

St. kpt. Jarosław Kubasik przeprowadził i przećwiczył z młodymi, przyszłymi strażakami sposoby ratowania poszkodowanych, z przeszkoleniem jak należy w takich sytuacjach postępować by skutecznie nieść pomoc ludziom. W tym samym czasie z młodzieżą spotkali się nad ostrowskim jeziorem policjanci.

 

Młodzi na sali kominkowej orłowskiego ośrodka.

 

Był też czas wolny, wykorzystywany na załatwienie swoich spraw, na sport, rozmowy z kolegami…

 

 

 

Z pewnością najbardziej atrakcyjnymi były organizowane autokarowe wycieczki w bardzo ciekawe miejsca. W samym Wąbrzeźnie odwiedzono; pływalnię, kręgielnię oraz strażnicę Państwowej Straży Pożarnej.

Uczestnicy kolonii wyjechali także na seanse kinowe w Grudziądzu i w Wąbrzeźnie. Było kilka wyjazdów do znanych i ciekawych miejsc: w Gdańsku, Elblągu, Bydgoszczy, Solcu Kujawskim… Zwiedzano nie tylko parki rozrywki, np. „Nową Holandię w Elblągu, ale także Szkołę Pożarniczą w Bydgoszczy, oraz muzeum pożarnictwa we wspomnianym Solcu Kujawskim. W Toruniu odwiedzono między innymi: „ toruńskie pierniki”. Dzieci miały również okazję zajrzeć do planetarium, a także do leśniczówki w Czystochlebiu.

Jednym słowem była to rzadka okazja, aby w tak krótkim czasie rozejrzeć się po naszym pomorskim regionie, zaglądając do różnych pięknych miejsc.

Zakończenie kolonii… w dniu 24 sierpnia 2018 r.

Podsumowano w tym dniu przebieg kolonii – obozu, podczas którego nikomu z uczestników nie stała się żadna krzywda, nie odnotowano wypadków, nie było zagrożeń. Organizatorzy słowami Edwarda Kruka podkreślili bogaty program, oraz jego pełne wykonanie; „Sądzimy, iż jego uczestnikom pobyt w Orłowie na długo zapadnie w pamięć!”.

 

Podziękowanie dla kadry kolonii – obozu.

Oprócz miłych słów, wszystkie Panie otrzymały od strażaków (strażackie) suweniry na pamiątkę tych trudnych, ale zdaje się miłych dwu tygodni pracy!

 

Do zdjęcia „Ku pamięci” (od lewej) stanęli; st. kpt. Jarosław Kubasik. Jan Ziółkowski, Agnieszka Rygielska, …, Ilona Wiśniewska, Alicja Wojciechowska …., Edward Kruk.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kategoria: /