Zarząd Oddziału Powiatowego 
Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP 
w Wąbrzeźnie

Aktualności

OTWP w gminie Ryńsk '2019'

Janusz Marcinkowski

Turniej wiedzy pożarniczej gminy Ryńsk.

Opracowano według materiałów Natalii Balmas i zdjęć Marka Motylskiego.

Gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom" odbyły się 27 marca 2019 r. w świetlicy wiejskiej w Ryńsku. W konkursie udział wzięli uczniowie ze szkół podstawowych w Jarantowicach, Myśliwcu, Ryńsku i Zieleniu oraz uczniowie Zespołu Szkół we Wroniu.

Celem Turnieju jest popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej oraz organizacji ochrony przeciwpożarowej.

Uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy wiekowe:

  • · I grupa - uczniowie szkół podstawowych klas I - VI,
  • · II grupa - uczniowie szkół podstawowych klas VII - VIII oraz uczniowie gimnazjum klas III,
  • · III grupa - uczniowie szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych.

Uczniowie szkół przygotowani do pracy…

otwpryń 1

Zainteresowane przebiegiem turnieju i wspomagające  go administracja gminna;  Władysław Łukasik wójt gminy, Natalia  Balmas pracownica urzędu gminnego i Lidia Czyżak sekretarz zarządu gminnego OSP.

 otwpryń 3

Nad przebiegiem Turnieju czuwało jury w składzie: mł. kpt. Pan Dawid Krajnik, Sekretarz Zarządu Oddziału Gminnego Pani Lidia Czyżak, Komendant Gminny Pan Jacek Nawrocki, Wiceprezes Zarządu Oddziału Gminnego Pan Zbigniew Szydzik oraz Pan Krystian Trąba.

otwpryń 2

Uczestnicy Turnieju przystąpili do rozwiązywania testów pisemnych, których stopień trudności zróżnicowany był odpowiednio dla poszczególnych grup wiekowych. Następnie pięciu najlepszych uczestników za każdej grupy, wyłonionych w toku eliminacji pisemnych przystąpiło do eliminacji ustnych.

Młodzież wykazała się szeroką wiedzą z zakresu funkcjonowania Ochotniczych Straży Pożarnych i Państwowej Straży Pożarnej, udzielania pierwszej pomocy oraz budowy i rodzajów sprzętu pożarniczego.

Na szczególne wyróżnienie zasługują:

  • · w I grupie wiekowej: Igor Tomaszewski - uczeń Szkoły Podstawowej w Ryńsku, który zajął I miejsce, Seweryn Plewa - uczeń Szkoły Podstawowej w Myśliwcu, zdobywca II miejsca oraz Amelia Iwańska - uczennica Szkoły Podstawowej w Ryńsku, która zajęła III miejsce,
  • · w II grupie wiekowej: Jakub Witkowski - uczeń Szkoły Podstawowej w Myśliwcu, który zajął I miejsce, Aleksandra Wiercioch - uczennica Szkoły Podstawowej w Ryńsku, która zajęła II miejsce oraz Julia Sułecka - uczennica Szkoły Podstawowej w Zieleniu, która zajęła III miejsce,
  • · w III grupie wiekowej reprezentowanej przez Zespół Szkół we Wroniu I miejsce zajęła Weronika Kurasiewicz, zaś II miejsce zajął Adrian Metenia.

Wszyscy uczniowie biorący udział w turnieju otrzymali nagrody i dyplomy.

Uczniowie, który w swoich kategoriach zajęli I i II miejsca będą reprezentować naszą gminę w etapie powiatowym Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej, który odbędzie się 4 kwietnia br. w Niedźwiedziu.

Uczestnicy turnieju gminnego w Ryńsku.

otwpryń 4

Organizatorzy składają Podziękowania dla uczestników, a w szczególności dla uczniów i nauczycieli szkół gminy Ryńsk.

Kategoria: /