Zarząd Oddziału Powiatowego 
Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP 
w Wąbrzeźnie


Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/zpzosp/domains/zpzosp.098.pl/public_html/templates/untitled/functions.php on line 201

Aktualności

Posiedzenie Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP

Janusz Marcinkowski

Posiedzenie Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP

w Wąbrzeźnie. 

 Opracowanie Janusz Marcinkowski.

------------------------------------------------------

 Posiedzenie odbyliśmy w dniu 12 kwietnia w wąbrzeskiej siedzibie Zarządu w Domu Strażaka.       

poszar 3

Posiedzenia Zarządu odbywamy regulaminowo przynajmniej dwa razy w roku. Na co dzień funkcjonuje węższe osobowo Prezydium Zarządu, które wykonuje ustalenia, uchwały Zarządu. W dzisiejszym posiedzeniu po raz pierwszy wziął udział st. bryg. Janusz Woźniak komendant powiatowy PSP, który w członkostwie z „urzędu” zastąpił st. bryg. Sławomira Herbowskiego, a który jest dzisiaj, podobnie jak i kilku druhów „honorowymi członkami Zarządu”. Właśnie dzisiaj pierwszy raz zostali zaproszeni „członkowie honorowi Zarządu”, którzy od tej pory będą mieli przywilej zasiadania w tym gronie.

Na dzisiejszym posiedzeniu zebrało się do omówienia kilkanaście spraw z działań strażackich w 2019 roku w powiecie wąbrzeskim. Poza podstawowym obowiązkiem służenia mieszkańcom powiatu w razie potrzeby; strażacy biorą udział, lub są organizatorami następujących zadań i wydarzeń - co wkrótce ujęte zostaną w rocznym planie działań. Będą to między innymi;

- organizacja wyjazdu na wojewódzki finał Ogólnopolskiego Turnieju

Wiedzy Pożarniczej,

- udział w kilku wydarzeniach związanych z obchodami Dnia Strażaka,

- organizacja w powiecie zwodów sportowo – pożarniczych, zawodów olbojów, młodzieżowych CTIF, strzeleckich, pływackich, konkursu plastycznego…

- będziemy brali udział w spotkaniach koleżeńskich, wycieczkach, spotkaniach seniorów strażackich i opłatkowych,

- wspierać będziemy inicjatywy samorządów gmin i wsi, dawać asystę w świętach kościelnych i państwowych. [Plan naszych zamierzeń

opublikujemy niebawem]

 

Członkowie Zarządu Oddziału Powiatowego  Związku  OSP RP w  Wąbrzeźnie.

 poszar 4

Prezesi zarządu;  Jarosław  Tylmanowski, Jarosław Herbowski, Leszek Talarek.

poszar 1

St. bryg. Janusz Woźniak komendant powiatowy PSP, st. bryg. Sławomir Herbowski z-ca komendanta wojewódzkiego PSP,  Piotr Błażejewski, Jacek Nawrocki, Zbigniew Szydzik, Sławomir  Szmytkowski.

Niżej; Stefan Pyć, Benedykt Dudek, Józef  Boruta, Edward Kruk, autor notatki.

 poszar 2

Mówiliśmy też o problemach prowadzenia coraz bardziej szczegółowej i skomplikowanej dokumentacji pracy i finansów strażackich w OSP. Rodzą się coraz szersze obawy, iż nakładanie większych biurokratycznych wymogów spowoduje zniechęcenie strażaków do działalności ogólnej w OSP. Coraz mniej rozumiemy jakim celom przyświeca komplikowanie strażakom życia w kwestiach rejestracji w KRS, sprawozdań finansowych, sprawozdań z zebrań walnych OSP itp. Bez pomocy instytucji państwa i samorządów spora grupa OSP z tymi sprawami sobie nie poradzi.

Część  naszych rozmów poświęciliśmy kwestiom przygotowania się do kolejnych transzy finansowych z różnych źródeł, a służących zakupom sprzętu, strażackiego wyposażenia osobistego itp.

Posiedzenie prowadził Jarosław Herbowski prezes powiatowy OSP; sprawy oprócz Prezesa referowali w imieniu komisji Zarządu i zarządów gminnych OSP; Jacek Nawrocki, Leszek Talarek, Janusz Marcinkowski, Edward Kruk, Sławomir Szmytkowski, Stefan Pyć… w kwestiach współdziałania między OSP a PSP wypowiadali się komendanci st. bryg. Janusz Woźniak i st. bryg. Sławomir Herbowski.

Zebrani podjęli kilka ustaleń; między innymi wobec mizerii wspomagania zewnętrzego, opodatkowali się dobrowolnie na rzecz sprawniejszego funkcjonowania Zarządu i zadań jakie on pełni w powiecie wąbrzeskim.

 

 

 

 

 

Kategoria: /