Zarząd Oddziału Powiatowego 
Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP 
w Wąbrzeźnie


Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/zpzosp/domains/zpzosp.098.pl/public_html/templates/untitled/functions.php on line 201

Aktualności

Przebudowa remizy OSP w Dębowej Łące.

Janusz Marcinkowski

Otwarcie remizy OSP w Dębowej Łące.

Opracowanie Janusz Marcinkowski.

Otwarcie remizy OSP, czy to nowo budowanej, czy też modernizowanej wywołuje zawsze w naszym środowisku poczucie, iż samorząd lokalny, władze strażackie doceniają naszą robotę w służbie społeczeństwu. Dzisiaj taką chwilę przezywali strażacy z Dębowej Łąki, dla których zmodernizowana strażnica będzie miejscem służby, ale też miejscem spotkań w swojej, dobrze urządzonej świetlicy.

Jest to też odniesienie do wieloletniej tradycji zadbania o ważny we wsi strażacki obiekt – tak jak to bywało w Dębowej od pokoleń. Przypomnijmy więc losy poprzednich remiz w tej wsi.

remded 1

Zdjęcie z kroniki Danuty Ozorowskiej przypomina nam starą, pierwotną remizę, tą sprzed budowy w latach 1980 tych. Na zdjęciu są strażacy: Grzegorz Nowacki, Marian Nadolny, Eugeniusz Balawejder, Piotr Bejger, Jerzy Śmigrowski, Jan Zając, Czesław Metenia, Edward Matyjaszek, Marian Jagiełlo oraz Jan Majerowski, i Waldemar Karolewski.

Budowniczowie ‘nowej remizy’ w początkowych lat 1980 tych.

remded 4

Remizę otwarto w 1984 roku – na zdjęciu uchwycono ten moment. Przez ponad 30 lat pełniła swoją rolę.

remded 2

Z czasem należało dokonać jej modernizacji, bowiem zaczął przeciekać dach, przemarzały nieocieplone ściany, no i w ogóle nadszedł czas, aby poprawić warunki przechowywania coraz bardziej nowoczesnego sprzętu, specjalistycznych samochodów itp. Trzeba było również pamiętać o poprawie warunków dla strażaków, którzy wracając z akcji muszą się „doprowadzić do porządku” – o czym mówili występujący na dzisiejszej uroczystości: Jarosław Herbowski prezes powiatowy OSP, st. bryg. Sławomir Herbowski z-ca komendanta wojewódzkiego PSP i wójt gminy Stanisław Szarowski.

remdeb JPG

Dzisiejsza przebudowa zachowała kształt i wielkość poszczególnych członów obiektu: remizy, świetlicy strażackiej i sali świetlicy wiejskiej.

W czasie ostatniej przebudowy wykonano szereg prac: podwyższono wysokość boksów garażowych, tak aby mogły wjeżdżać ciężkie samochody pożarnicze. Natomiast w pomieszczeniach socjalnych i strażackiej świetlicy, biura OSP sufity obniżono. W trakcie modernizacji przełożono dach, budynek został docieplony, otynkowany i pomalowany. Wewnątrz założono wszystkie niezbędne instalacje, wraz wyremontowaną salą posiedzeń strażackich,  sanitariatami oraz podręczną kuchnią.

Przebudowa remizy prowadzona przez gminę; wspierana prze Wójta i Radę postępowała sprawnie pod okiem zarządu OSP. Strażacy mówią, iż za część garażową martwił się naczelnik Krzysztof Brytan, a za część świetlicową- zaplecze remizy odpowiadał z ramienia OSP Jan Szablewski.

Potwierdza to zdjęcie: Jan Szablewski ogląda toczące się prace w remizie w lipcu 2019 roku.

remded 3

Po skończeniu podstawowych prac budowlanych do pomocy ruszyli wszyscy strażacy w porządkując teren po przebudowie i w urządzaniu pomieszczeń.

Remiza i gminy dom kultury w jednym funkcjonalnym kompleksie w centrum wsi Dębowej Łąki opiera się o wspaniały park dawnego majątku ziemskiego.

remded 7

remded 6

Remiza mieści; garaże, świetlicę, pomieszczenia socjalne, biuro zarządu.

Uroczystość otwarcia odbyła się na placu przed remizą w dniu 21 września 2019 roku o godzinie 16,oo.

Poświęcenia remizy dokonał ks. Szymon Chachulski.

remdeb

Strażacy i Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z OSP Dębowej Łąki.

remded 12

Strażaków prowadził naczelnik Krzysztof Brytan (Z lewej) W poczcie sztandarowym służyli; Alfred Piątek, Andrzej Strocki i Mieczysław Puszakowski.

 

Przyjechali też strażacy z zaprzyjaźnionych OSP: Wielkiego Pułkowa, Lipnicy, Wielkich Radowisk i Niedźwiedzia.

remded 8

Od lewej: Piotr Górski, Mariusz Lubiński, Jan Maroń, Piotr Szmytkowski i Kazimierz Cieślik.

 Goście i gospodarze;

remded 9

Od lewej; Jarosław Herbowski prezes powiatowy OSP, Stanisław Macikowski prezes gminny OSP, st. bryg. Sławomir Herbowski z-ca komendanta wojewódzkiego PSP, Stanisław Szarowski wójt gminy, ks. Szymon Chachulski, Damian Majewski i Danuta Ozorowska prezes OSP Dębowa Łąka witająca uczestników uroczystości.

Strażacy podkreślali, iż bardzo dobrze układa się im współpraca z samorządem wsi-radą sołecką i z Kołem Gospodyń Wiejskich. W tej ważnej dla nich chwili obecne były; pani Jagoda Róg-Madecka pani sołtys wsi, druhna Jolanta Metenia, oraz Marzena Motycka i Barbara Czerska. 

remdęb 2

Panie podały po uroczystości tak smaczny bigos, że będzie się on ciągnął z naszymi wspomnieniami z pobytu w Dębowej Łące przez długi czas! Strażacy z Dębowej prosili o przekazanie Serdecznych Podziękowań dla Pań - przed wszystkim, iż są ze strażakami podczas ich uroczystych wydarzeń, ale także w trakcie codziennej, szarej służby!

Obecni byli druhowie seniorzy; Czesław Metenia i Jerzy Korpowski, których praca w OSP Dębowa Łąka zapisana jest bardzo ładnie w kronice tej OSP.

remdęb 1

Odznaczenia i podziękowania.

Władze gminne i powiatowe OSP doceniając ochotniczą służbę strażaków odznaczyły: „Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa”: Krzysztofa Brytana, Adama Afelta, Tadeusza Belcarskiego, Stanisława Czerskiego. Marcina Dula.

remded 11

 Złoty Medal wręcza Jarosław Herbowski; Krzysztowowi Brytanowi, Stanisławowi Czerskiemu i Tadeuszowi Belcarskiemu.

Wręczono dyplomy za zaangażowanie się w pracę OSP strażakom: Mateuszowi Afeltowi, Damianowi Majewskiemu, Przemysławowi Gawrysiowi, Mateuszowi Kruszewskiemu oraz Janowi Maciejewskimu przewodniczącemu Rady gminy Dębowa Łąka.

remded 15

Od lewej wręczający Stanisław Macikowski i Jarosław Herbowski; dyplomy odbierają: Damian Majewski, Mateusz Afelt, Przemysław Gawryś, oraz Damian Majewski, Mateusz Afelt i Jan Maciejewski.

 

Odznakę „Strażak Wzorowy” otrzymał; Łukasz Maciejewski.

remded 13

Odznaki srebrne i brązowe otrzymali członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Drużyną, która ma za sobą zawody powiatowe i wojewódzkie CTIF w tym roku opiekują się Damian Majewski i wspomagający go Przemysław Gawryś.

remded 14

Młodym strażakom odznaki wręczyli Stanisław Macikowski i Jarosław Herbowski. Do młodych skierowano słowa zachęty do podtrzymania swych chęci uczestniczenia w naszej strażackiej pracy.

Kategoria: /