Zarząd Oddziału Powiatowego 
Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP 
w Wąbrzeźnie

Aktualności

Strażacy dla Niepodległej.

Janusz Marcinkowski

Strażacy dla Niepodległej w powiecie wąbrzeskim.

 Opracowanie Janusz Marcinkowski. Zdjęcia z Wąbrzeźna - Anna Borowska.

11 listopada 2019 roku nasi druhowie uczestniczyli w kilku ważnych dla Nas uroczystościach upamiętniających tą epokowe wydarzenie – odzyskania Niepodległości Polski po 123 latach niewoli. Obchody święta w Wąbrzeźnie rozpoczęły się o godz. 13,55 składaniem kwiatów pod pomnikami, następnie uczestnicy przeszli na nabożeństwo z kościele Świętych Apostołów Szymonai Judy Tadeusza. Strażacy ochotnicy i z Państwowej Straży Pożarnej wystawili poczty sztandarowe i delegacje.

Poczet sztandarowy Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Wąbrzeźnie: Sławomir Balawejder, Mariusz Barczewski, Radosław Kardaś.

dla niepodl 1

W delegacji powiatu strażackiego szli: Jarosław Tylmanowski, Jarosław Herbowski i Stefan Pyć.

dla niepodl 5

Widzieliśmy tam naszych druhów z Państwowej Straży Pożarnej.

dla niepodl 2

Dla Niepodległej i dla Pamięci w Błędowie!

 W Błędowie w dniu 11 listopada br. „Stowarzyszenie Nasza Wieś”, samorząd wsi, strażacy byli organizatorami i uczestnikami kolejnej uroczystości dla uczczenia powrotu Pomorza do Macierzy w 1920 roku. Na uroczystość tą złożyły się; msza w intencji Ojczyzny, upamiętnienie miejsca mordu Polskich Patriotów w październiku 1939 roku w błędowskim lesie i zakończenie projektu prowadzonego przez Stowarzyszenie „Nasza Wieś”: „Od Niepodległości do Wolności”.

          W mszy udział wzięli mieszkańcy wsi, przedstawiciele rodzin zamordowanych, strażacy, przedstawiciele samorządów; sołtys wsi Dorota Karpus, radni: Józef Kucięba z Wiewiórek, Wiesław Karwan z Płąchaw, wójt gminy Marcin Skonieczka.

dla niepodl 3

Msza za Ojczyznę w 101 rocznicę odzyskania Niepodległości Polski w kościele w Błędowie. Mszę odprawił ks. Stefan Szajda.

dla niepodl 4

Poczet strażacki i delegacja „Stowarzyszenia Nasza Wieś” po wyjściu z kościoła.

Do miejsca zbrodni, które teraz będzie upamiętnione prowadzili nas sołtys wsi Dorota Karpus i pp. Lucyna i Wojciech Groth. Szliśmy tym samym skrajem lasu, którym niemieccy zbrodniarze prowadzili Naszych na śmierć! Stanęliśmy naprzeciw miejsca zbrodni z 1939 roku. Wokół szumiał las i podobna, ciepła, spokojna jesień – jak ta w tamtych dniach!

dla niepodl 7

Miejsce Pamięci, za przyzwoleniem zarządu lasów zostało oznaczone głazem i prostym, dębowym krzyżem. Wokół tej „świętej sprawy” krzątał się od samego początku do końca druh Wojciech Groth. Napisy głoszą: „W tym miejscu w październiku 1939 roku zamordowano 6 mieszkańców wsi Błędowo”. Obok dodano listę mieszkańców Błędowa zamordowanych w czasie II wojny. Po raz pierwszy od 1939 roku złożyliśmy w dniu 11 listopada tam wiązanki kwiatów i znicze w miejscu hitlerowskiej zbrodni.

Obchody w Dębowej Łące.

Strażacy z Dębowej Łąki uczestniczyli w tradycyjnie obchodzonym gminnym święcie w dniu 11 listopada 2019 roku. Przebieg obchodów według prezesa gminnego OSP Stanisława Macikowskiego był następujący: uczestnicy obchodów zebrali się w kościele w Dębowej Łące, gdzie odprawiona została msza w intencji Ojczyzny. Występowały też dzieci szkolne dając okolicznościowy program patriotyczny. po zakończeniu uroczystości w kościele wszyscy przeszli pod pomnik „Niepodległościowy”, gdzie złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Strażaków gminy Dębowa Łąka reprezentowali; Stanisław Macikowski, Jan Szablewski i Zenon Stachulak. Był też czas na proszone spotkanie w Wiejskim Domu Kultury.

         Pomnik „Niepodległości” w Dębowej Łące.

dla niepodl 6

Obchody święta w Wielkich Radowiskach.

Strażacy, harcerze, mieszkańcy wsi zgromadzili się na mszy św. odprawionej przez ks. Wiesława Michlewicza, proboszcza z Radowisk w intencji Ojczyzny. Strażacy dali asystę oraz gremialnie przybyli w naszych mundurach uświetniając to święto.

Zdjęcie strażaków OSP Wielkie Radowiska z naczelnikiem OSP Pawłem Polakiem i prezesem Piotrem Szmytkowskim.

dla niepodl 10

Msza odbyła się nie tylko przy uroczystej asyście strażackiej, ale również w odpowiedniej oprawie.

dla niepodl 8

Strażacy i harcerze w kościele parafialnym w Wielkich Radowiskach.Harcerze działają prężnie w 66 Drużynie Harcerskiej mając ks. Wiesława Michlewicza za drużynowego i Agnieszkę Galczewską przyboczną.

dla niepodl 9

Kategoria: /