Zarząd Oddziału Powiatowego 
Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP 
w Wąbrzeźnie


Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/zpzosp/domains/zpzosp.098.pl/public_html/templates/untitled/functions.php on line 201

Aktualności

Strażacy w czasie zagrożenia ...

Janusz Marcinkowski

Strażacy powiatu wąbrzeskiego w czasie zagrożenia koronawirusem.

 Opracowanie Janusz Marcinkowski. Kwiecień 2020 r.

Szanowni Czytelnicy!

Strażacy powiatu wąbrzeskiego, jak i inne służby publiczne zobowiązane do niesienia pomocy mieszkańcom starają się sprostać zadaniom, jakie wynikają z zagrożenia epidemią koronawirusa. Z rozmów wynika, iż nasi Druhowie w jednostkach OSP są w stanie gotowości do podjęcia takich działań, które oprócz statutowych obowiązków, mogą pomagać w walce z zagrożeniem życia oraz zdrowia mieszkańców wsi powiatu i miasta Wąbrzeźna.

Strażacy z PSP i ochotnicy z OSP prowadzą zwykłą, statutową działalność będąc gotowymi do podjęcia w każdej chwili akcji ratowniczo-gaśniczych. W pierwszej kolejności dotyczy to jednostek operacyjno-technicznych OSP będących w Krajowym Systemie Ratowniczo Gaśniczym.

Na szczęście zdarzeń: pożarów, wypadków jest zdecydowanie mniej, ale kiedy już wystąpiły strażacy, tak jak w Osieczku spełnili swój obowiązek gasząc pożar dawnej szkoły. W akcji, w dniu 6 kwietnia 2020 roku brały udział jednostki ratowniczo-gaśnicze z PSP oraz OSP: Osieczek, Książki i Dębowa Łąka.

zagrkor 4

Duży pożar w Ludowicach; w godzinach popołudniowych w dniu 7 kwietnia 2020 r. w skutek bezmyślnego wypalania gałęzi na skraju kompleksu łąk oraz trzcinowisk powstał pożar, który swoją powierzchnią objął łącznie obszar 15 hektarów. Z pożarem przez przeszło 4 godziny walczyło 12 strażaków PSP i 40 członków OSP. Do akcji gaśniczej wykorzystany został również samolot gaśniczy, który sześciokrotnie dokonywał nalotu i zrzutu wody na teren pożaru. Umiejscowienie rozwijającego się pożaru stwarzało duże zagrożenie dla dużych terenów okolicznych łąk i torfowisk jak również kompleksu leśnego Leśnictwa Czystochleb. W bezpośrednich działaniach gaśniczych łącznie udział brało 8 wozów bojowych jednostek OSP powiatu wąbrzeskiego takich jak: Zieleń, Ryńsk, Wąbrzeźno, Kurkocin i Dębowa Łąka. Koszty po pożarowe trudne są do oszacowanie jednak największe bez wątpienia straty poniosła nasza przyroda oraz środowisko. My strażacy jeszcze raz przestrzegamy przed takimi nieodpowiedzialnymi zachowaniami.

                        STOP POŻAROM TRAW !

Gaszono palące się trawy. Na zdjęciu druhowie z OSP Zieleń.

Screen Shot 04 16 20 at 03.04 PM

Skutki pożaru łak ...

Screen Shot 04 16 20 at 03.05 PM

Druhowie z OSP Wąbrzeźno po ugaszeniu pożaru.

zagrkor 2

Od lewej: Mateusz Jaskowski, Radosław Kardasz, Jarosław Herbowski,Kacper Bereza.

 

*Kilku strażaków wąbrzeskich jest na apel władz miejskich przygotowanych do transportu żywności dla osób-rodzin tego wymagających.

 Podobne działania gasząc pożar zakrzaczeń podejmowali strażacy z OSP Płużnica.

Były też inne działania, wzmacniające stan naszego bezpieczeństwa. Np. strażacy z Wielkich Radowisk ostatecznie włączyli swoją nową remizę do służby uruchamiając syrenę pożarniczą. Uczynili to w 15 rocznicę śmierci Jana Pawła II.

          Działania w zakresie ochrony przed koronawirusem.

Wytypowane jednostki OSP z poszczególnych gmin powiatu są w pierwszej linii gotowości także do działań w sferze likwidacji zagrożenia koronawirusem. W większości przypadków zostały ona zaopatrzone przez gminy w podstawowe środki ochrony osobistej, takie jak: maski, rękawice, kombinezony. Np. OSP Płużnica została wyposażona w sprzęt-urządzenia (4 szt) do odkażania chemicznego.

Doświadczamy też, iż dzisiejsze zagrożenie, w przeciwieństwie do wcześniej znanych strażakom, wymaga innego podejścia i należytej ostrożności.

Działania strażaków są uzależnione od rozwoju sytuacji epidemiologicznej. Strażacy udzielili pomocy służbom medycznym, np. w Książkach przy organizacji  miejsca zbiorowej kwarantanny na miejscowej sali gminastycznej.

zagrkor 3

Maseczki na progu domu.

Bardzo ciekawą inicjatywą wykazała się gmina Ryńsk, zakupując dla mieszkańców maseczki ochronne. Władysław Łukasik, wójt tej gminy poprosił strażaków, aby pomogli rozwieść zakupione przez gminę maseczki do wszystkich gospodarstw rolnych i posesji na terenie gminy oczywiście z zachowaniem zasad ostrożności, np.; wrzucając je do skrzynek pocztowych. Strażacy, sami odpowiednio zabezpieczeni uporali się z tym problemem w pół dnia. Należy doceniać fakt, iż dostarczenie masek w taki sposób, (do każdego domu po 2 maski) uchroniło wielu mieszkańców, przed koniecznością udania się do sklepów, aptek po ich zakup i tym samym stworzenie dodatkowego zagrożenia.

W rozmowie telefonicznej informacji o sytuacji w OSP Jarantowice udzielił jej prezes Zbigniew Sydzik. Strażacy, podobnie jak i inne jednostki z terenu gminy Ryńsk, są zabezpieczeni w następujący sprzęt: maseczki, rękawice, kombinezony. W razie takiej potrzeby można w akcjach posłużyć się aparatami tlenowymi.

     Wąbrzescy strażacy mając na uwadze groźbę rozszerzania się epidemii na prośbę kierownictwa „Nowego Szpitala” w Wąbrzeźnie użyczyli i ustawili namiot, gdzie będą pracowali żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, prowadzący weryfikację chorobową osób wchodzących do szpitala.

          Jak poinformował st. bryg. Janusz Woźniak, komendant PSP w Wąbrzeźnie poczyniono starania, aby zaopatrzyć się w podstawowe środki zabezpieczające strażaków biorących udział w akcjach, między innymi w maski, rękawice, ubrania ochronne, środki dezynfekcyjne. Prowadzono szkolenia zarówno strażaków zawodowych, jak i ochotników z zakresu postępowania oraz zabezpieczenia się przed narażeniem się na kontakt z wirusem. Część szkolenia zrealizowano zdalnie, tak aby nie organizować niepotrzebnych zgrupowań ludzi.

          Jeszcze wcześniej naczelnicy wytypowanych OSP brali udział z naradzie prowadzonej w Komendzie PSP, określające zadania tych jednostek w momencie wystąpienia zagrożenia koronawirusem. Prezesi, komendanci gminni OSP uczestniczyli w spotkaniach sztabów kryzysowych, a w razie potrzeby będą włączani do organizacji konkretnych działań, np. do rozwozu żywości do osób szczególnie zagrożonych lub objętych kwarantanną.

Przypominamy też, iż Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Andrzej Bartkowiak wydał wytyczne do zabezpieczenia i zakresu prowadzenia działań przez jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych, włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo- Gaśniczego.

Moi rozmówcy podkreślali, iż strażacy są w stanie wypełnić wiele zadań związanych z obecną sytuacją, oczywiście w zakresie takim, jak na to pozwala ich wyposażenie, ochrona oraz specyfika działań.

Wszystkich Druhom pełniącym służbę składamy Podziękowania połą Życzymy bezpiecznych i zdrowych powrotów z akcji.

W trakcie przygotowania materiału do tego artykułu przeprowadziłem rozmowy telefoniczne z Jarosławem Herbowskim prezesem powiatowym OSP, st. bryg. Januszem Woźniakiem komendantem PSP w Wąbrzeźnie, oraz strażakami z OSP – szefami gminnymi OSP powiatu wąbrzeskiego: Leszkiem Talarkiem, Grzegorzem Komorowskim, Edwardem Krukiem, Władysławem Łukasikiem, Stanisławem Macikowskim, Grzegorzem Muchą, Janem Szablewskim, Zbigniewem Szydzikiem. Korzystałem również z artykułów bryg. Ireneusza Wiśniewskiego, Jarosława Herbowskiego oraz zdjęć przesłanych przez: Małgorzatę Boroch, Jarosława Herbowskiego, Grzegorza Komorowskiego, ST. bryg. Janusza Woźniaka

 

Kategoria: /