Zarząd Oddziału Powiatowego 
Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP 
w Wąbrzeźnie


Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/zpzosp/domains/zpzosp.098.pl/public_html/templates/untitled/functions.php on line 201

Aktualności

Toruńskie spotkanie kronikarzy OSP.

Janusz Marcinkowski

Toruńskie spotkanie kronikarzy.

Z pomocą materiałów Magdaleny Łaga i Sławomira Balawejdera, Jarosława Herbowskiego – Janusz Marcinkowski.

Konkurs dotyczył kronikarstwa strażackiego w formie pamiętników, wspomnień, relacji, opracowań i strażackich kronik prowadzonych tradycyjnie oraz elektronicznie. Wszystkim tym zagadnieniom było poświęcone spotkanie kronikarzy zorganizowane w Toruniu w dniach 17-19 września 2021 roku przez Zarząd Główny ZOSP RP i Zarząd Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Toruniu.

2021 9 19 kroniakzre 1

         W tym dwudniowym spotkaniu kronikarzy przewidziano różne zajęcia. Na warsztatach kronikarskich mówiono o strażackiej misji kronikarskiej i o różnych formach, technikach prowadzenia zapisów,

- omawiano: „ stan dzisiejszy i jutro ruchu kronikarskiego”,

- rolę kronikarzy w OSP i środowisku.

          Znalazł się także czas na zwiedzanie miejsc historycznych w Toruniu. Zorganizowano spotkanie laureatów ogólnopolskich konkursów historycznych. Dokonano także podsumowania konkursu kronik i konkursów historycznych.

Spotkanie w Toruniu.

          Spotkanie prowadził Eugeniusz Grzeszczak przew. Komisji Historycznej Zarządu Głównego OSP. Gościem spotkania był Waldemar Pawlak prezes Zarządu Głównego ZOSP RP.

          Z naszego powiatu wąbrzeskiego na zaproszenie na to spotkanie wyjechała Magdalena Łaga kronikarka z Myśliwca, asystował jej – wspomagający ją w dziele kronikarstwa Sławomir Balawejder.

                         Prezydium spotkania kronikarzy.

2021 9 19 kroniakzre 4

Trzeci od lewej Stanisław Kwaśnik, to nasz „wojewódzki” kronikarz, który napisał ponad 100 kronik strażackich. Prowadzi on Wojewódzki Klub Kronikarzy, które między innymi organizowało coroczne spotkania kronikarzy dla wymiany doświadczeń.

Niżej Magdalena Łaga i Sławomir Balawejder  ze swymi kronikami wyróżnionymi na tym spotkaniu. Druhna Magdalena pisze kronikę OSP Myśliwiec w tradycyjnym stylu, co wymaga wiele pracy.

2021 9 19 kroniakzre 2

 

Niżej Prezydium zjazdu kronikarzy i nasza kronikarka.

2021 9 19 kroniakzre 3

 Jedna ze stron kroniki z Myśliwca.

2021 9 19 kroniakzre 8

 

Na prośbę zarządu wojewódzkiego OSP do Torunia wyjechała grupa z wąbrzeskiej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, aby wspomóc obsługę techniczno-organizacyjną tego wydarzenia. Z siedmioosobową zespołem pojechał w roli opiekuna Jarosław Herbowski naczelnik wąbrzeskiej jednostki OSP i szef powiatowy OSP w jednej osobie.

2021 9 19 kroniakzre 5

Nasza młodzież w trakcie wręczania Magdalene Łaga wyróżnienia.

2021 9 19 kroniakzre 6

Kronika innego typu…

            Na kronikarskie spotkanie do Torunia „wyjechała” kronika mego autorstwa, napisana-ułożona elektronicznie na podstawie materiałów naszej bieżącej kronikarskiej pracy.

2021 9 19 kroniakzre 7

Nad kronikarskimi zapisami historii OSP w ostatnich lat pracują i współpracują z naszą stroną internetową m. innymi strażackie kronikarki: Lidia Czyżak, Małgorzata Boroch z Osieczka, Judyta Majewska z Zielenia, Magdalena Łaga z Myśliwca oraz autor, który bardzo sobie ceni tą współpracę.

2021 9 19 kroniakzre 9

W naszym-wąbrzeskim powiecie funkcjonuje 37 OSP. Bardzo różny jest stan kronikarskich zapisów. Kompleksowe kroniki strażackie, ujmujące przeszłość strażaków ochotników od założenia "ogniowego stowarzyszenia" - po dzień dzisiejszy mają OSP: Bielawy, Błędowo, Czaple, Józefkowo, Kotnowo, Działowo, Nowa Wieś Królewska, Myśliwiec, Niedźwiedź, Osieczek, Płużnica, Uciąż, Wieldządz, Wielkie Pułkowo, Wielkie Radowiska.

Kronikarskie opracowania niefunkcjonujących dzisiaj straży napisałem również dla OSP : Bartoszewice, Mgowo, Orłowo, Wiewiórki.

W pozostałych OSP istnieją kroniki dokumentujące różne okresy działalności, które wraz z ocalałą częścią dokumentacją stanowią bardzo dobry materiał do zebrania w "całość", a przez to zachowania tej wiedzy „Dla Potomności”. Taką pracę prowadzę obecnie w OSP Lipnica i druhna Judyta Majewska-Nowek w Zieleniu.

Kategoria: /