Zarząd Oddziału Powiatowego 
Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP 
w Wąbrzeźnie

Aktualności

Seniorzy strażaccy w Pile-Młyn.

Janusz Marcinkowski

Spotkanie seniorów ochotników.

Opracowanie, zdjęcia Janusz Marcinkowski.

 Według Jarosława Herbowskiego – wojewódzkiego prezesa strażaków ochotników było to kolejne coroczne dwunaste spotkanie Seniorów Ochotników w strażackim ośrodku w miejscowości Piła Młyn, położonym wśród lasów, nad urokliwym jeziorem.

2022 7 8 Seniorzy w Piła Młyn 4

  Seniorzy stawili się w sobotę – 6 sierpnia 2022 roku powiatami. Oznacza to tyle, że strażackie powiatowe władze zorganizowały zbiorowy przyjazd kilkuosobowych grup strażaków – tych najwcześniej urodzonych. Zebrało się nas ponad 100 osób. Oczywistym jest, iż nie wszyscy druhowie mogli przybyć na to spotkanie, choćby ze względu na różne przypadłości, które dotykają nas – „zgodnie z wiekiem”. Dla naszego dobrego samopoczucia „nasza władza” zamówiła bardzo dobrą pogodę na jazdę i na to świętowanie. Wczorajsze upały zniknęły w ciągu nocy pokropione deszczykiem, aby się nie kurzyło!

Po przyjeździe na miejsce spotkało nas ciepłe przyjęcie kawą, herbatą i ciasteczkami. Dla tych, którzy nie zdążyli przed wyjazdem zjeść śniadania czekał smaczny i treściwy smalec i chleb.

Organizatorami spotkania był Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP. Wokół seniorów uwijali się członkowie jego Prezydium ze wspomnianym prezesem zarządu Jarosławem Herbowskim oraz dyrektorem biura zarządu Piotrem Tomaszewskim i Bożeną Żydek. Niestety nie udało się pozyskać fotografi pań: Ewy Tabaczyńskiej i Katarzyny Kurkowskiej, które uczyniły wszystko, aby strażakom mile płynął cas w tucholskich lasach - za trud ten organizatorom Podziękowanie!

 2022 7 8 Seniorzy w Piła Młyn 1

Podróżowaliśmy w dużej mierze dzięki uprzejmości naszych OSP. Na zdjęciu ekipa wąbrzeska; od lewej Kazimierz Klimek z Wielkich Radowisk, Marek Cechowy z kierowca z OSP Lipnicy, Józef Boruta z Józefkowa,

2022 7 8 Seniorzy w Piła Młyn 2

O godzinie 10,oo zebraliśmy się na placu przed świetlicą na mszę polową,

2022 7 8 Seniorzy w Piła Młyn 3

Mszę w intencji strażaków odprawił, kapelan strażaków powiatu tucholskiego, proboszcz tucholski od Św. Jakuba Apostoła, ks. Jan Pałubicki.

2022 7 8 Seniorzy w Piła Młyn 7

Przed mszą Seniorów, Gości przywitał Jarosław Herbowski – od czerwca br. prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP woj. Kujawsko-Pomorskiego

2022 7 8 Seniorzy w Piła Młyn 5

Wśród gości byli, od lewej: Artur Centnerski prezes powiatowy Związku OSP Sępólno Krajeńskie, st. bryg. Sławomir Herbowski z-ca komendanta wojewódzkiego PSP, Jarosław Herbowski i Zbigniew Sosnowski w-ce marszałek województwa i członek władz wojewódzkich OSP. Władze miejscowej gminy Gostycyn reprezentowała Dorota Gromowska przewodnicząca Rady Powiatu w Tucholi.

2022 7 8 Seniorzy w Piła Młyn 6

Po duchowej strawie seniorzy zostali zaproszeni do stołówki, gdzie czekała na nas obiad z rosołem, ziemniakami i mięsiwem. Rozmowy, biesiadowanie umilały dwa miejscowe zespoły ludowe.

 

Niżej zespół sołectwa Bysław – „Frantówki Bysławskie”. W zespole śpiewają: Jadwiga Pik, Irena Krofft, Janina Wiśniewska, Brygida Kożuch harmonisty Mariana Pika i Stefan Wróblewski. Na harmonii przygrywa Marian Pik. Zespół występuje od 23 lat. W tym czasie zwiedzili wiele krajów: Polską polonię, Francję, Niemcy, Belgia, Białoruś, Czechy. Panie oprócz śpiewania złożyły piękne życzenia strażackiej Braci w wykonywaniu ich misji.

2022 7 8 Seniorzy w Piła Młyn 8

Niżej zespół „Stokrotki” działa przy Związku Emerytów w Lubiewie. Na akordeonie przygrywał Henryk Mroziński.

2022 7 8 Seniorzy w Piła Młyn 9

W trakcie naszego biesiadowania toczyły się rozmowy – takie strażackie wspominanie. Były także wystąpienia gości: Zbigniewa Sosnowskiego, st. bryg. Sławomira Herbowskiego, Doroty Gromowskiej. O bezpośredniej robocie strażackiej mówili: Jarosław Herbowski i Artur Centnerski którzy mimo pełnienia funkcji strażackich są także czynnymi strażakami – członkami Jednostek Operacyjno-Technicznych, biorąc bezpośredni udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych.

2022 7 8 Seniorzy w Piła Młyn 11

St. bryg. Sławomir Herbowski wystąpił w nowym - piaskowym mundurze, uspakajając strażaków, iż dotychczasowe tradycyjne, czarne mundury będą nadal służyły strażakom z PSP.

2022 7 8 Seniorzy w Piła Młyn 10

Zjazd przedstawicieli seniorów byłby niepełny, gdyby „najwcześniej” urodzeni nie zostali wyróżnieni. Na tym spotkaniu trafiło na Stanisława Beckera z Grudziądza rocznik ‘1933’ i Kazimierza Klimka z Wielkich Radowisk powiatu wąbrzeskiego – rocznik ‘1934’.

2022 7 8 Seniorzy w Piła Młyn 15

Był czas na wspólne zdjęcia – wraz z życzeniem – obyśmy się spotkali za rok!

 

Nasza wąbrzeska ekipa wystąpiła w składzie od lewej: Autor notatki, Józef Chmielewski z Orzechówka, Marek Cechowy z Lipnicy, Jarosław Herbowski z Wąbrzeźna, Kazimierz Klimek z Wielkich Radowisk, Stanisław Molek z Lipnicy, Józef Boruta z Józefkowa i doproszony do fotki Piotr Tomaszewski.

2022 7 8 Seniorzy w Piła Młyn 14

Kategoria: /