Zarząd Oddziału Powiatowego 
Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP 
w Wąbrzeźnie

OSP Książki

Zarząd OSP Książki '2016-2021'

2. Zarząd OSP Książki

 

1.    Prezes – Piotr Błażejewski

2.    Naczelnik – Grzegorz Komorowski

3.    Wiceprezes – Tadeusz Pawlak

4.    Z-ca Naczelnika - Sławomir Mikowski

5.    Sekretarz - Henryk Fabrykiewicz

6.    Skarbnik – Paweł Wojas

7.    Gospodarz   - Michał Węgliński

Komisja Rewizyjna OSP

1.Przewodniczący – Monika Śliwa

2. Wiceprzewodniczący  - Damian Kuczyński

3. Sekretarz – Krzysztof Grabowski

OSP Książki 'Wielkanoc 2015'

                           

   „WIELKANOC 2015”  w Książkach.

[Wedlug Grzegorza Komorowskiego]

Strażacka warta przy Grobie Pańskim to już wieloletnia tradycja, nawiązująca do pilnowania Grobu Chrystusa przez żołnierzy rzymskich. Podtrzymując tę piękną tradycję druhowie za naszej jednostki  w dniach od 3 do 5 kwietnia 2015 roku wystawili Wartę Honorową  w Kościele pw. Trójcy Świętej w Książkach. Poza pełnieniem warty nasi druhowie czynnie uczestniczyli we mszy Rezurekcyjnej.

Na posterunku;

 

Od lewej: Grzegorz Komorowski, Edward Lipecki, Sławomir Mikowski, Adrian Heberlej.

Wspólne zdjęcie składu warty po mszy Rezurekcyjnej z księdzem proboszczem Henrykiem Trąbczyńskim.

 

Od lewej: Edward Lipecki,  Sławomir Mikowski, Michał Węgliński, Adriam Heberlej, Przemysław Marciniszyn, ks. Henryk Trąbczyński, Karol Jurkiewicz, Tadeusz Pawlak, Marek Skwark, Damian Kuczyński, Grzegorz Komorowski, Piotr Błażejewski oraz fotograf Paweł Wojas.

OSP Książki 'Wieści 2014'

Wieści strażackie z OSP Książki.

[Opracowanie wg materiału nadesłanego przez Grzegorza Komorowskiego z Książek]

Karosacja samochodu strażackiego JELCZ  CGBA 6/32.

W uproszczeniu karosacja jest to zabieg odnawiania i zabudowania samochodu ciężarowego i uczynienie z niego wielofunkcyjnego samochodu pożarniczego. Samochód taki zabiera kilku strażaków jadących do akcji, zawiera zbiornik na wodę, mieści w różnie urządzonych ‘skrytkach’ sprzęt, urządzenia do prowadzenie akcji ratowniczych, likwidacji skutków wypadków drogowych i stale malejącej liczby pożarów. Jest to w sumie najtańszy sposób pozyskiwania samochodów dla OSP, bo o ile całkowicie nowe samochody strażackie w kosztach idą nawet do 800 tys. złotych, to karosację można wykonać już za sumę ok. 300 tys. Gminy, główni sponsorzy zakupów samochodowych muszą więc wybierać między ambicjami posiadania ‘nówek’ a możliwościami finansowymi. W grę również wchodzi również rozstrzygnięcie co do przydatności i spełniania oczekiwanych funkcji samochodów, tak czy inaczej stanowiących przedmiot chwały i dumy strażackiej!

            Swoje wielkie, samochodowe święto przeżywali  w dniu 2 października 2014 r. strażacy z OSP w Książkach doczekali się odbioru po remoncie Jelcza CGBA 6/32. Karosację nadwozia samochodu pożarniczego Jelcz 004  do ratownictwa chemiczno-ekologicznego wykonałZakład Wielobranżowy,,Bonex” z Kamienicy Polskiej w powiecie częstochowkim. Koszt inwestycji pokryto z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz ze środków budżetu Gminy Książki. Strażacy mają nadzieję, że odnowiony pojazd pożarniczy głównie będzie służył druhom do ćwiczeń i pokazów, bez konieczności uczestnictwa w dramatycznych akcja ratowniczych.

Samochód przed karosacją wyglądał tak:

Zajrzeliśmy tam

w  trakcie  prac Po zakończonej karosacji, lecz przed malowaniem samochód nabierał kształtów.

 

 

 Odebraliśmy, nowy błyszczący świeżą farbą samochód

 


Ćwiczenia OSP Książki.

(opracowanie wg materiału Grzegorza Komorowskiego i Łukasza Filipskiego)

Dnia 8 listopada 2014r. w Książkach odbyły się ćwiczenia strażackie. Dokładnie o godzinie 15,00 rozległ się dźwięk syreny strażackiej, po którym pod remizą zebrali się gotowi do działania strażacy ochotnicy z OSP Książki.

Do akcji ruszyły dwa pożarnicze samochody Mercedes GBA 2,5/16 oraz Jelcz GCBA 6/32 w kierunku starej szkoły mieszczącej się na ul. Szkolnej, dokładnie na terenie boiska szkolnego, gdzie jak zakładał scenariusz ćwiczeń, w wyniku wypadku komunikacyjnego  na poboczu drogi powstał pożar, a na dodatek w pojeździe były uwięzione dwie osoby. Zgodnie z informacją, jak zwykle podawaną drogą radiową przez wąbrzeską Państwową Strażą Pożarną, po niespełna kilku minutach zastępy dotarły na miejsce i przystąpiły do działania.

 Po otrzymaniu wskazówek od dowódcy zastępu, ochotnicy rozpoczęli czynności ratowniczo-gaśnicze oraz czynności związane z uwolnieniem poszkodowanych.

Samochody pożarnicze i rozwijająca się linia gaśnicza.

 

Po ugaszeniu pożaru, ochotnicy rozpoczęli działania przy użyciu sprzętu hydraulicznego. W tym czasie, inni strażacy przygotowali ekwipunek potrzebny do udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej oraz zabezpieczyli i oświetlili miejsce wykonywanych działań.

 

W akcji rozcinającej karoserię samochodu, od lewej pracują: Krystian Cyran, Grzegorz Komorowski, Krzysztof Grabowski, Edward Lipecki, Michał Węgliński, Paweł Wojas, Damian Kuczyński.

 

Z otwarciem drzwi samochodu poradzili sobie (od lewej): Damian Kuczyński, Grzegorz Komorowski, Michał Węgliński, Łukasz Filipski.

 

Akcja ratowniczo-gaśnicza trwała ponad godzinę, po czym ochotnicy załadowali części wraku samochodu na lawetę i odtransportowali na złomowisko.Ćwiczenia OSP Książki 2013

 

Ćwiczenia  obrony cywilnej „Kobra 2013”

(Mat. Grzegorz Komorowski)

            W dniu 23 września 2013 roku jednostka OSP Książki brała udział w ćwiczeniach Obrony Cywilnej ,,Kobra 13”.Scenariusz realizowanego przedsięwzięcia przewidywał pozostawienie przez nieznanego sprawce paczki z wydobywającym się dymem nieznanego pochodzenia .Po błyskawicznej i sprawnie przeprowadzonej ewakuacji dzieci przez nauczycieli i personel szkoły. Ta niezwykle odpowiedzialna praca przebiegła sprawnie, bez zakłóceń, a co najważniejsze obyło się bez niespodzianek i zagrożenia zdrowia ewakuowanych.

Poniżej ewakuacja dzieci i nauczycieli

 Na pierwszy ogień do akcji ratowniczej wkroczyli żołnierze z IV Brodnickiego Pułku Chemicznego, których zadaniem było rozpoznanie toksyczne pozostawionego pakunku.

            Nasze działania gaśniczo-ratownicze polegały na przeszukaniu pomieszczeń szkoły w celu upewnienia się, czy wszyscy opuścili obiekt szkoły oraz zgaszeniu palącego się  pakunku.

W ćwiczeniach z pasją i z zadowoleni  brali udział (od lewej); Michał Węgliński,  Tadeusz Pawlak, Grzegorz Komorowski, Mirosław Ozga, Piotr Błażejewski, Sławomir Mikowski.

 

Strażacy z Książek dla Dzieci

Strażacy z Książek w „Dzień Dziecka”

(Grzegorz Komorowski)

   Strażacy z OSP Książki  nie zapomnieli o  najmłodszych i  przyłączyli się, do organizowanej przez Gimnazjum w Książkach, „Monopoliady”.
       Z okazji nadchodzącego Dnia Dziecka, 31 maja 2013 roku odbył się festyn MONOPLOIADA, którego organizatorem przede wszystkim było Gimnazjum w Książ
kach.  Z tej okazji strażacy  przygotowali pokaz sprzętu,  który używany jest podczas akcji ratowniczych, jak i również konkurencje sportowe z  związane z działalnością  strażaków . Rywalizacja w nich była bardzo zawzięta , a ich zwycięzcy otrzymywali nagrody w postaci koszulek z napisem „Straż” . Na pomoc  druhom ochotnikom przybyli strażacy  z PSP w Wąbrzeźnie . Dzieciom bardzo podobał się sprzęt i działalność strażaków.  Miejmy  nadzieję, że  pójdą w ślady naszych strażaków i kiedyś zastąpią  ich w działalności, która niesie pomoc  innym.

Próbujemy swoich sił w kierowaniu samochodem pożarniczym, oczywiście pod bacznym okiem Pani Anny Grąźlewskiej.

Dzieciom i młodzieży umożliwiono zapoznanie się z różnymi formami strażackich działań podczas „prawdziwej” akcji ratowniczej i gaśniczej.

Ratujemy zagrożonych

Jesteśmy ratowani - na szczęście na niby. Ratował nasz druh Sławomir Mikowski.

Przebranie się w strażacki mundur może być nie lada przeżyciem…

 Przy takim sprzęcie zdajemy się na wprawne i silne ręce strażaków,  sami  póki co jesteśmy biernymi obserwatorami. Bezpieczny pokaz dla dzieci wykonał dh Sławomir Mikowski.