Zarząd Oddziału Powiatowego 
Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP 
w Wąbrzeźnie

OSP Nowa Wieś Królewska

Florian 2013 w Nowej Wsi Królewskiej

      Florianowe  Święto …

 


 

Tekst i opracownia Janusz Marcinkowski. Zdjecia Andrzej Kujaczyński.

     W dniu 4 maja br. strażacy gminy Płużnica w imienu prawie 400 osobowej gminnej organizacji uczcili swoje święto w Nowej Wsi Królewskiej. Gospodarzem tegorocznego spotkania był tamtejszy zarząd OSP, którym kieruje prezes Edward Kruk.

    Zjechali się więc delegaci OSP ;  Bielawy, Błędowa, Czapel, Józefkowa, Ostrowa, Płużnicy, Uciąża i Wieldządza. Do uroczystości i mszy św. odprawionej przez strażackiego kapelana gminnego ks. Jacka Dudzińskiego stanęły również  poczty sztandarowe z Nowej Wsi, Płużnicy, Ostrowo i Wieldządza. Tym razem nie dojechali koledzy z OSP Kotnowa i Działowa. Dopisali natomiast goście i gospodarze gminy Płużnica, którzy wykorzystali okazję do wypowiedzenia się w kwestiach strażackich i podziękowania za służbę w 2012 roku. Były też życzenia na przyszłość. Przybyli więc ; prezes Zarządu Powiatowego ZOSP Jarosław Herbowski, komendant powiatowy PSP bryg. Sławomir Herbowski, przewodniczący Rady Gminy Wiesław Karwan, wójt Marin Skonieczka. Stawili się członkowie Zarządu Powiatowego reprezentujący tam strażaków z naszej gminy ; Jarosław Tylmanowski, Ryszard Stafiej, Marian Liszaj oraz komendant gminny  OSP Andrzej Kujaczyński.

    Bardzo serdecznie powitano delegację zaprzyjaźnionych strażaków z OSP Jarantowice, którym przewodził prezes Zbigniew Szydzik i OSP Wąbrzeźno z prezesem Stefanem Pyciem.

   O wielu dylematach strażackich, o ich pracy mówił prezes gminny OSP i jednocześnie prezes OSP Nowa Wieś Królewska dh Edward Kruk. Mówił między innymi o tym, iż nasze jednostki strażackie w ostatnich latach przeszły wiele zasadniczych zmian w sposobach działania i w zakresie pożarniczej roboty. Pożary stanowią dzisiaj ledwie 20 % tych działań. Pozostałe należą do innych zdarzeń, włącznie z tymi najtrudniejszymi – likwidacją skutków wypadków drogowych. W tym celu kilkanaście lat temu strażacy podjęli strategiczne kierunki wzmacniania i specjalizowania jednostek OSP Płużnica, Nowa Wieś Król. i Błędowa poprzez odpowiednie ich wyposażanie, szkolenie i organizacyjne przygotowanie do wypełniania zwiększonych obowiązków. Dość powiedzieć, iż wyjeżdżają one corocznie do akcji po kilkadziesiąt razy ratując mienie, zdrowie i życie. Strażacy organizują również zawody sportowo – pożarnicze, konkursy, akcje profilaktyczne… uczestniczą w życiu publicznym i religijnym w swoich środowiskach.

   Ważną częścią tegorocznego „Floriana” było poświecenie nowego lekkiego samochodu pożarniczego marki „RENO” dla OSP w Nowej Wsi Królewskiej, który został zakupiony za składanych pieniędzy ; gminy, funduszu ochrony środowiska i strażackiej dotacji. Poświęcenia dokonał wspomniany już ks. Jacek Dudziński. Wójt Marcin Skonieczka przekazał klucze naczelnikowi OSP dh Arkadiuszowi Krukowi, a ten kierowcy OSP Marianowi Jankowskiemu, który zebranych zaprezentował sprawność nowego nabytku. Samochód ten został „ochrzczony” szampanem, a to po to by mieć pewność, iż przez długie lata będzie służył nowowiejskim strażakom i naszej społeczności.

Samochód poświęcił gminny kapelan strażaków, proboszcz nowowiejski ks. Jacek Dudziński

 

   Tradycyjnie w trakcie uroczystości wręczono strażakom z OSP Czaple i Ostrowo odznaczenia korporacyjne.

   Było też wspólne biesiadowanie, w trakcie którego można było podzielić się doświadczeniami, porozmawiać i wspominać o minionych strażackich zdarzeniach.

     Większość  z nas była pod wrażeniem niedawnego odejścia na „niebieską służbę” naszego wieloletniego Prezesa Zarządu Gminnego OSP Jana Dumy – strażaka z Bielaw. Ten wyjątkowy Piękny Człowiek i Przyjaciel był dla nas niedościgłym wzorem strażaka i obywatela. Do końca wierny swemu strażackiemu powołaniu odszedł przeżywszy 92 lata.

Jan Duma, rocznik 1921, rolnik, strażak, prezes Zarządu Gminnego OSP w Płużnicy w latach 80 – 90 tych ubiegłego

wieku….

 

 

                                                                                                     [ Janusz Marcinkowski]

 

Zarząd OSP Nowa Wieś Król

Zarząd OSP Nowa Wieś Królewska (2013 r) :


 

Prezes           Kruk Edward

naczelnik      Kruk Arkadiusz

sekretarz       Rygielska Agnieszka

skarbnik        Topolewski Zbigniew

gospodarz     Sądowski Roman

Komisja Rewizyjna ; Pitan Daria, Ozorowski Leszek, Górski Mariusz, Matyjas Andrzej.