OSP Płużnica

                          Sprawozdanie

 

z działalności OSP Płużnica w 2014 roku.

------------------------------------------------------------------------

 

W 2014 roku zmarli dwaj najbardziej znaczący w historii naszej straży pożarnej i wsi Płużnica; 22 lipca 2014 r. Bronisław Drzyzga i 31 grudnia Jan Bolesław Maćkiewicz. Obu Druhom sprawiliśmy strażacki pogrzeb. 

OSP Płużnica liczy 33 członków zwyczajnych, 7 honorowych i 10 członków MDP, oraz 8 wspierających.

Wydarzenia w 2014 roku;

---------------------------------

Zebranie sprawozdawcze;  odbyliśmy w dniu  15 lutego 2014 r.

Pompa Tohatsu; Nasza OSP otrzymała 13 grudnia 2013 r. r nową pompę marki  Tohatsu, którą 16  stycznia  2014 r. w ramach porozumienia przekazaliśmy do OSP  w Nowej Wsi Królewskiej, ponieważ OSP ta nie miała uporządkowanego stanu formalnego i dlatego pompa „przeszła” przez Płużnicę. W przekazaniu uczestniczyli; Strażacy z Nowej Wsi; prezes Edward Kruk, Tadeusz Ciszewski, Zbigniew Topolewski, Roman Sądowski, Marian Jankowski i Arkadiusz Kruk. Z Płużnicy stawili się; naczeknik Ryszard Stafiej, Wiesław Kwiatkowski i Marian Liszaj.

Delegacja naszej OSP brała udział 4 maja  2014 r.  w uroczystości odsłonięcia tablicy „Powstania 1863 r.” i Święta Strażaka   w kościele w Nowej Wsi Królewskiej.

Nowa strażnica; 7 maja 2014 r. nasza delegacja brała udział w otwarciu nowej strażnicy powiatowej w Wąbrzeźnie, na ulicy Floriana.

Ryszard Stafiej  wszedł w skład  powiatowego pocztu sztandarowego ze  Zbigniewem Szydzikiem i chorążym, Piotrem Błażejewiczem.

Awansowali nasi strażacy zawodowi; Jarosław Kubasik do stopnia starszego  kapitana i  Adam Szczepanik  do stopnia aspiranta sztabowego. Ponadto Paweł  Makowski i Jarosław Kubasik zostali odznaczeni „ Srebrną odznaką Zasłuż onego dla Ochrony Przeciwpożarowej”.

Wyścig Chełmża-Chełmża; w zabezpieczeniu wyścigu „Chełmża-Chełmża” trasą przez Lisewo-Płużnica w 12 maja 2014 r. brały udział; OSP Czaple, Płużnica, Nową Wieś i Józefkowa. Z naszej jednostki pracowali: Ryszrad Stafiej, Kamil Jazownik, Artur Pitan, Eliasz, Kacepr Stafiejowie, Adrian Affeldt, Karol Kaźmierczak i Miłosz Rygielski.

Gminne zawody seniorów. Zawody gminne seniorów odbyły się w sobotę 17 maja 2014r. w Nowej Wsi Królewskiej.

Startowały drużyny z OSP;

Czaple                      109,37 pkt.

Płużnica                   117,54 pkt.

Nowa Wieś Król       125,41 pkt

Błędowo                   129,29 pkt

Uciąż                        133,61 pkt.

Wieldządz                156,03 pkt.

Ostrowo, drużyna została zdyskwalifikowana:

Płużnica walczyła w składzie: Patryk Fijałkowski,  Mateusz Grodzicki, Kamil Jazownik, Filip Majewski,  Atrur Pitan, Miłosz Rygielski, Ryszard, Eliasz, Kacper i Jakub Stafiejowie, Piotr Tomasik.

W obchodach 100 lecia OSP Błędowo w dniu 31 maja 2014 r. z naszej OSP wzięli: Marek Liszaj, Janusz Marcinkowski, Ryszard Stafiej i Janusz Szczepanik.

Zawody powiatowe seniorów; 7 czerwca w Wąbrzeźnie obyły się  zawody powiatowe seniorów i drużyn kobiecych. Z gminy Płużnica brały udział jednostki OSP;

Czaple-122,24 pkt. Zajęły V miejsce

Płużnica-132,27 pkt. VII m-ce

Nowa Wieś Król-132,50 pkt. VIII m-ce

Błędowo-140,18 pkt. XIII m-ce

Nasza drużyna występowała w składzie: Mateusz Grodzicki, Kamil Jazownik, Filip Majewski, Artur Pitan, Ryszard, Kacper i Jakub Stafiejowie, Piotr Tomasik, Adam Szczepanik, Grzegorz Mucha.

Turniej w Łobdowie. W turnieju zorganizowanym przez strażaków z Łobdowa brali udział piłkarze z Płużnicy w składzie: Mateusz i Marcin Grodziccy, Michał Jeziorski,  Filip i Robert Majewscy, Artur Pitan, Kacper i Jakub  Stafiejowie, Michał Witkowski. 

Ta sama drużyn brała udział w powiatowym turnieju piłki nożnej halowej w  Dębowej Łące, gdzie  startowały dwie drużyny gminy Płużnica; OSP Błędowo zajęło  V miejsce, a Płużnica II miejsce.

Żniwne dyżury. W bardzo suche lato tego roku wprowadzono dyżury na czas żniw. Dyżury pełnili kierowcy OSP, plus jeden strażak począwszy od dnia 22 lipca 2014 r. W naszej OSP pełnili je Lech Jazownik i Ryszard Stafiej.

Obchody 60 lecia; 26 lipca 2014 r.  o godz. 16,30 rozpoczęły się obchody 60  lecia OSP Działowo, tradycyjnie przy obecności OSP Płużnica; w tym poczet sztandarowy; chorąży Janusz Szczepanik, asysta Radosław Nadolski i Patryk Fiałkowski. W składzie naszej delegacji pojechali: Marek Liszaj, Ryszard  Stafiej, Lech Jazownik, Janusz Marcinkowski.

Ćwiczenia na jeziorze. 28 sierpnia strażacy OSP Płużnica zostali wezwani przez naczelnika Ryszarda Stafieja na ćwiczenia na jeziorze w Ostrowie w ćwiczeniach pozorujących ratowanie tonących nową, zakupioną w 2014 r. nową łodzią ratowniczą. Za sterami łodzi zasiadł Grzegorz Mucha. Łódź napędzana nowym silnikiem jest bardzo szybka, osiąga kilkakrotnie większą szybkość.

Manewry strażackie Czystochlebiu; braliśmy udział w tych ćwiczeniach w składzie; Ryszrad Stafiej, Wiesław  Kwiatkowski, Szymon Dudzik, Radosław Nadolski, Kamil Jazownik i Karol Kaźmierczak.

Szkolenia strażaków; w szkoleniu z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy  w dniach 27 wrzesień 19 październik 2014r. Wąbrzeźno udział wzięli:

Piotr Tomasik, Patryk  Fiałkowski, Radosław Nadolski i Artur Pitan.

14 października 2014r.:   trzy jednostki: OSP  Błędowo, Nowa Wieś Królewska, Płużnica braliśmy udział w manewrach pożarniczych w ochronie Banku Spółdzielczego w Płużnicy. Dowódcą ćwiczeń był bryg Andrzej Kujaczyński, komendant gminny OSP. W ćwiczeniach udział brali nasi strażacy: Patryk Fijałkowski, Lech Jazownik, Kamil Jazownik, Grzegorz Mucha, Radosław Nadolski, Miłosz Rygielski, Piotr Tomasi.,

Wydanie książki; „Diariusz płużnickich strażaków”; 10 października 2014 r. o godz. 17,oo na sali wiejskiej(dawna poczta) odbyło się  spotkanie autorskie  Janusza Marcinkowskiego  z seniorami OSP Płużnica dla okazania i wręczenia im książki: „Diariusz płużnickiej OSP”. Przybyły zaproszone w imieniu zmarłych strażaków Panie;  Janina Kwiatkowska, Alicja Tyl i Zenona Wach. Z pośród płużnickich seniorów dotarli na spotkanie; Tadeusz Chmielewski, Stanisław Grzegorczyk, Wiesław Korczyński, Stefan Sarnecki, Tadeusz Stafiej, Tadeusz Wawszczyk, Zygmunt Właśniewski. Nie dojechał Zbigniew Frączek, który w 2013 roku sprzedał gospodarstwo i przeniósł się do Wiewiórek. Nieobecny był także Jan Maćkiewicz, który był w szpitalu na badaniach. Władze OSP reprezentowali; Marian-Marek Liszaj i Ryszard Stafiej. Przy lampce wina, smacznym serniku upieczonym przez Władysławę Liszaj, kawie i herbacie spędziliśmy dwie przyjemne godziny wspominając dawne, strażackie czasy i przeglądając wręczoną gościom strażacką kronikę OSP Płużnica. Z kolei na 17 października zorganizowaliśmy spotkanie autorskie ze strażakami OSP Płużnica w celu wręczenia „strażakom czynnym” „Diariusza …”.

Spotkanie seniorów; 16 października o godz. 16.oo w Uciążu Marek Liszaj, Janusz Marcinkowski, Tadeusz Stafiej, Ryszard Stafiej, Tadeusz Wawszczyk uczestniczyliśmy w spotkanie seniorów OSP gminy Płużnica.

W uroczystościach kościelnych; wielkanocnych, Boże Ciało, strażackich pogrzebach służbę pełnili:  Stanisław Grzegorczyk, Kamil Jazownik, Kamil Jazownik, Wiesław Kwiatkowski, Marek Liszaj, Grzegorz Mucha, Artur Pitan, Ryszard Stafiej, Kacper Stafiej, Adam Szczepanik, Janusz Szczepanik, Piotr Tomasik.

Kalendarze strażackie; zebrano sumę 726 zł. z czego zapłacono za druk 200 zł. Kalendarze rozprowadzali;

W akcjach ratowniczych, pożarniczych i  ćwiczeniach brali udział członkowie JOT u.

OSP Płużnica

Adrian Affeldt 14

Szymon Dudzik 5

Patryk Fiałkowski 4

Tomasz Frączek 1

Kamil Jazownik 17

Lech Jazownik 4

Karol Kaźmierczak 12

Wiesław Kwiatkowski 16

Jarosław Kubasik 1

Marian Liszaj 6

Grzegorz Mucha 8

Radosław Nadolski 25

Artur Pitan 8

Miłosz Rygielski 1

Eliasz Stafiej 10

Ryszard Stafiej 27

Piotr Tomasik 6

Łącznie nasi strażacy uczestniczyli w akcjach ratowniczych i gaśniczych;

Pożary średnie-7 razy, pożary małe-12 razy.

Łącznie 37 razy, 19 pożarów i 18 miejscowych zdarzeń.

Opłatek strażacki w Kotnowie; 29 grudnia 2014 roku o godz. 17,oo. W tym spotkaniu brali udział strażacy; Marek Liszaj, Ryszard Stafiej, Janusz Marcinkowski, Janusz Szczepanik 

Praca w Zarządzie Oddziału Powiatowego ZOSP ; w pracy Zarządu biorą aktywny udział; Janusz Marcinkowski, Marek Liszaj i Ryszard Stafiej. Są to posiedzenia Prezydium, Zarządu, jak również inne spotkania strażackie,

-----------------------------------------------------------

Zakupy 2014;

 

Łódź ratownicza; łódź motorową zakupiliśmy z projektu Lokalnej Grupy Działania „RYBAK” z firmy „Majewski” z Iławy. Koszt łodzi wyniósł 29 743,20 zł, z czego gmina Płużnica finansowała 4 461,48 zł. 

Drzwi garażowe; zainstalowana został brama garażowe do nowego boksu garażowego za sumę; 5 100 zł. (koszt zakupu bramy, który okryliśmy z naszych pieniędzy z Krajowego Systemu) i koszt montażu  804,00 zł., które sfinansowała nam Gmina.

Zakupy z funduszu sołeckiego; Za uchwalone 5000 zł z  funduszu sołeckiego wsi Płużnica  zakupiono; 3 prądownice, rozdzielacz i redukcję.

Sprzedaż samochodu operacyjnego. Jesienią br. sprzedany został samochód operacyjny marki VW Polo, który w naszej służbie był od jego darowizny z PSP w Toruniu w 2010 roku. Samochód poszedł za 4 200 zł., które zasiliły kasę OSP Płużnica.

 

 

Jan Bolesław Maćkiewicz

    (15.07.1935-31.12.2014)

 

 

 

 

                   [Fot. Płużnica 2014 r.]

 

Zmarł w swoim domu wieczorem w Płużnicy po ciężkiej kilkumiesięcznej chorobie. Pogrzeb odbył się  3 stycznia 2015 r. w kościele parafialnym w Płużnicy o godz. 11,oo. Chował Go proboszcz płużnicki ks. kanonik Roman Stefanowski.

Na czas pogrzebu przyroda w Płużnicy się rozszalała. Przy niewielkiej niskiej temperaturze -3 Stopnie wiał bardzo silny wiatr, tak że część ludzi schroniła się od razu w kościele.

Naszemu Druhowi zapewniliśmy strażacką asystę na tej ostatniej drodze; krzyż niósł Stanisław Grzegorczyk, chorągwie kościelne Karol Kaźmierczak i Adrian Affeldt.

Żegnały go strażackie poczty sztandarowe:

OSP Ostrowo z chorążym Marcinem Pyżewskim, Sławomirem Wijatą i Zbigniewem Makowskim.

OSP Nowej Wsi Królewskiej z chorążym Arkadiuszem Krukiem, asystą Michała Welza i Michała Ziółkowskiego.

OSP Płużnicy z chorążym Wiesławem Kwiatkowskim; asystą Januszem Szczepanikiem i Piotrem Tomasikiem.

Szły delegacje:

Nasza strażacka OSP: Marek Liszaj, Grzegorz Mucha i Ryszard Stafiej. Delegacja wsi: Lidia Juda i Adam Drzyzga.

Delegacja Nowej Wsi Król.: Edward Kruk, Zygmunt Jędrzejewski, Roman Sądowski.

Obecni byli dawni pracownicy SKR, między innymi: Alicja Czaplicka, Feliks Kubasik, Janusz Tomasik, Andrzej Makuch…

Radni: Szymon Dudzik przewodniczący, Józef Kucięba, Jan Simson.

Sołtysi wsi: Józef Boruta z Józefkowa, Stefan Duma z Bielaw, Barbara Piłat i były sołtys Stanisław Lisewski z Ostrowa, Stanisław Michalski z Wiewiórek, Lucyna Michałowska z Uciąża, Mieczysław Zychowski z Pólka,

Nad trumną Zmarłego Przyjaciela przypadło mi powiedzieć parę słów:

Szanowni Państwo!

 Rodzinie Zmarłego przekazuję wyrazy współczucia od ludzi którzy go znali i cenili.

Dziękuję też ks. proboszczowi za umożliwienie pożegnania tu w kościele naszego Znajomego, Kolegę, Przyjaciela Jana Bolesława Maćkiewicza.

To pożegnanie, tych kilkanaście zdań to mój osobisty, przyjacielski obowiązek, mam również do tego upoważnienie  strażaków Gminy, płużnickich strażaków, rolników-członków Kółek Rolniczych i Zarządu Spółdzielni Kółek Rolniczych.

Nasz Znajomy, Kolega, Przyjaciel urodził się 15 lipca 1935 r. w Dąbrówce w rodzinie rolników-sołtysów wsi Dąbrówka.

 Los był Mu nie do końca łaskawy, bo chociaż ukończył 79 lat, to miał wszelkie zadatki na cieszenie nas swoją nietuzinkową osobowością jeszcze przez wiele lat. I tak jak rodzina zmarłego, jesteśmy wszyscy wstrząśnięci jego ogromnym, wielotygodniowym cierpieniem trudnym do zrozumienia i zniesienia!

         Pociechą jest to, iż przez kilka ostatnich dziesiątek lat cieszył się życiem spokojnym, ustabilizowanym. Żona, rodzina, wnuki które go bardzo cieszyły, łagodziły w jakimś stopniu to co przeszedł w dzieciństwie, no i to co go spotkało teraz w  ten bardzo trudny czas umierania!

Przypomnę, iż w wieku 4 lat, w 1939 r. stracił dziadka i ojca. Dziadek Bolesław Maćkiewicz i jego syn,  a ojciec naszego Zmarłego Jan Zygmunt w połowie września 1939 r. zostali zamordowani przez hitlerowskich oprawców w Klamrach k/Chełmna. Rodzina zamordowanych Maćkiewiczów i również rodzina starszego z braci Stanisława, zostali w 1941 r. wywiezieni do Rzeszy na roboty najpierw do miejscowości Neu Muhle,  a potem do Radekow na terenie Brandenburgii. Przebywali tam przez całą wojną. Tam też została na zawsze Babcia Jan Bolesława Paulina z domu Ratkowska.

Kiedy w ubiegłym roku  pisaliśmy razem przez kilkanaście tygodni historię tej zasłużonej dla naszej okolicy rodziny, to na zakończenie pracy powiedział mi, iż: „…jego cichym marzeniem jest pojechać tam, do Niemiec, do Radekow, spróbować odszukać grób Babci Pauliny i pomodlić się na tym cmentarzu”. Niestety los chciał inaczej.

To pisanie z Bolkiem Maćkiewiczem to była wielka  przygoda! Powstała z tego opowieść o ludziach, którzy tworzyli tamtą przedwojenną rzeczywistość. Trudną i złożoną, tworzącą na nowo polską, narodową i na wskroś patriotyczną rzeczywistość na naszej ziemi chełmińskiej, za którą tym pomorzakom z dziada-pradziada przyszło zapłacić cenę najwyższą. Nasz przyjaciel przykładał wielką wagę do tego pisania, do tego by pamięć o tamtych sprawach nie zaginęła.

Mam moralny obowiązek dzisiaj nad jego trumną przypomnieć ich imiona.

B o l e s ł a w   M a ć k i e w i c z, [1870-1939]  sołtys wsi Dąbrówka w latach 20 tych ub. wieku, zamordowany w 1939 r. To on w 1899 r. zakupił w Dąbrówce gospodarstwo rolne, które było i jest ważnym punktem odniesienia dla gospodarujących tam Maćkiewiczów i pokrewnych rodzin Dziedziaków, Falęcikowskich.

 J a n   Z y g m u n t     M a ć k i e w i c z, [1902 -1939]   syn Bolesława,  sołtys wsi Dąbrówka z latach 30, był nim  do 1939 roku. Aresztowany pod sfingowanym zarzutem zginął razem z ojcem w Klamrach.

S t a n i s ł a w   M a ć k i e w i c z, [1900 -1962]  syn Bolesława. Wżeniony w 1934 r. w rodzinę przedwojennego sołtysa wsi Błędowo Oziemkowskiego, po wojnie w roku 1947  pełnił funkcję wójta gminy Błędowo.

Maćkiewiczowie spokrewnieni są również z Falęcikowskimi, których przedstawiciel-Józef Falęcikowski przedwojenny sołtys wsi Błędowo w 1939 roku został zamordowany w niedalekim Białym Borze.

Rodzina  Maćkiewiczów po zakończonych działaniach wojennych wróciła na swoje do Dąbrówki i Błędowa.

Jan Bolesław po uzupełnieniu nauki w okolicznych szkołach  ukończył grudziądzką zawodówkę. Potem była służba wojskowa w latach 1956-1958, którą odbywał jako mechanik wojsk lotniczych w Bydgoszczy i Goleniowie.

W 1965 r. ślubował  z panną z Płużnicy z Ireną Drzyzgówną i razem układali spokojny, w miarę zasobny dom. W ten prawdziwy, własnoręcznie stawiany dom wprowadzili się w 1971 r. Był do tego swojego domu przywiązany. Prowadził tu całe gospodarstwo i nawet wszystkie wróble z okolicy stołowały się u Bolka Maćkiewicza.

Jego praca zawodowa nie licząc dorywczych wcześniejszych robót rozpoczęła się od 1 października  1965 r., w bazie maszynowej płużnickiego Kółka Rolniczego, zrzeszonego od 1975 r. w Spółdzielni Kółek Rolniczych. Kto pamięta tamte czasy, ten wie, iż praca dyspozytora usług maszynowych była jedną z trudniejszych. Rolnikom zależało na jak najszybszym wykonaniu prac polowych, a przecież nie zawsze było to możliwe. Jeszcze dzisiaj widzę go jak przemierza plac SKR u, a za nim gromadka zniecierpliwionych rolników i słyszę jego krótkie, sarkastyczne, czasem cięte odpowiedzi, w czym zawierała się cała jego osobowość!

 Po 1989 roku rozpoczyna życie rencisty-emeryta, choć nie jest to bynajmniej stan emerytalny, bowiem rzuca się w wir publicznych spraw.

Przez ten cały czas była jego strażacka służba. W  Zarządzie OSP Płużnica sprawował funkcję sekretarza. Do dzisiaj pisane jego ładnym, uporządkowanym pismem protokoły i sprawozdania dają świadectwo strażackiej roboty. Jako zwieńczenie strażackiej roboty wspomagał wydanie drukiem historii płużnickich strażaków. Za to publiczne działanie na wniosek OSP Płużnica odznaczony został w 2008 roku najwyższym strażackim medalem „im. Bolesława Chomicza”.

Od dawna był wędkarzem, lubił to i kochał. Zainteresowany był i uczestniczył w tworzeniu program „RYBAK”, w tym  w opracowaniu koncepcji zagospodarowaniem płużnickiego jeziora, która mamy nadzieję będzie realizowana.

Przede wszystkim od 1978 r. był  nieprzerwanie przez 36 lat sołtysem wsi Płużnica. Sołtysowanie miał zresztą we krwi-wnuk i syn zamordowanych sołtysów wsi Dąbrówka, uczynił ze swej publicznej służby profesjonalną i wielce pożyteczną rzecz. W latach jego sołtysowania wieś Płużnica przeszła rozwój nieporównywalny w żadnym historycznym okresie. Wieś stała się ważnym  ośrodkiem utworzonej w 1973 r. gminy. Długo by trzeba wyliczać wszystkie zmiany, budowle, infrastrukturę, która powstała w ciągu tych czterech dziesiątek lat. Z całą pewnością można stwierdzić, że żadna kwestia we wsi dotycząca spraw publicznych nie była poza jego zainteresowaniem. Brał udział w planowaniu, organizowaniu, a  także w nadzorowaniu dziejących się spraw. Doglądał więc budowy chodników, urządzania stadionu, placu zabaw, modernizacji budynków publicznych. Wspólnie planowaliśmy budowę nowej ulicy, pracowaliśmy przy strategii, planie przestrzennym wsi, przebudowie drogi Wąbrzeźno-Chełmno itd.

         Widzieliśmy go wszędzie tam, gdzie jako sołtys reprezentował godnie naszą wspólnotę; na dożynkach, festynach, zebraniach. Osobiście zabraknie mi  przyjacielskich spotkań, pogaduszek o sprawach ważnych i mniej ważnych, o dawnych, dzisiejszych i przyszłych!

My Pomorzacy zbyt dużo gadać nie lubimy. Jest takie znaczące i oszczędne wyrażenie; „porządny człowiek” -  otóż z pewnością Jan Bolesław był porządnym człowiekiem!

Był wielokrotnie wyróżniany. Biorąc pod uwagę całość jego pracowitego życia w 2005 roku Rada Gminy nadała Mu tytuł honorowego obywatela gminy Płużnica.

Kończąc moją, ostatnią i jednostronną z Nim rozmowę, chcę wzorem wypowiedzi ze znanego większości filmu powiedzieć tak; „…wieś Płużnica będzie z pewnością będzie się rozwijać i stawać coraz piękniejsza, ale : „Co to będzie za wieś bez Jana Bolesława Maćkiewicza’.

                                                Spij w Spokoju nasz kolego!

Płużnica, 3 stycznia 2015 r.            Janusz Marcinkowski

Pogrzeb Bronisława Drzyzgi!

 Opracowanie, teksty Janusz Marcinkowski.  Płużnica 2014 r.

----------------------------------------------------------

            Bronisława Drzyzgę [1925-2014] pochowaliśmy z pełnym ceremoniałem strażackim w dniu 25 lipca 2014 r na płużnickim cmentarzu. Spoczął obok  wcześniej zmarłej żony i syna Jerzego, który był również strażakiem. Licznie przybyła rodzina zmarłego, mieszkańcy, delegacje instytucji i organizacji społecznych, a przede wszystkim strażacy z gminy Płużnica i delegacja Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP z Wąbrzeźna.

Komendantem uroczystości był Lech Jazownik, w tle Marian Piątek, Zygmunt Jędrzejewski i Józef Taczyński.

 

 Służbę pełnili; Kamil Jazownik, Adrian Affeldt, Stafiej i Karol Kaźmierczak.

 

 

 Mszę w intencji zmarłego  odprawili ks. kanonik Roman Stefanowski z Płużnicy i gminny kapelan strażaków ks. Jacek Dudziński z Nowej Wsi Król. Na pierwszym planie synowa Bronisława Bernadeta Drzyzga i jego syn Alfred z żoną Renatą.

Nad trumną Bronka pochyliły się strażackie sztandary z OSP Ostrowo (Wiesław Właśniewski, Sławomir Właśniewski, Piotr Szczepanik), Błędowa (Ryszard Aniszewski, Marek Łęgowski, Andrzej Sikora), Wąbrzeźna( Janusz Gruszecki, Ryszard Henryszewski, Henryk Radzymiński)  i Płużnicy (Tomasz Frączek, Janusz Szczepanik, Miłosz Rygielski.

Poduszkę z odznaczeniami  niósł Piotr Tomasik, dalej stoją; Agata Kowalik, Marcin Skonieczka, Lech Jazownik, Stefan Ślusarz, Szymon Dudzik, Wiesław Karwan, Stanisław Świerad, Józef Majewski, Kazimierz Chmielewski, Wojciech Groth, ........, Aleksander Cieśłik i Stanisław Wyżykowski. Ponadto z OSP Bielawy stawili sie Stefan Duma i Kazimierz Goral.


 

Kamil Jankowski, Zdzisław Maliński,

Mariann Sądowski, Jan Simson.

Delegacja Związku Kombatantów RP

z Elżbietą Wiśniewską i 94 letnim kolegą

 Bronka Stefanem Ślusarzem z Dąbrówki.

 

 

Jan Isbrandt, Zygfryd Rygielski, Jarosław Kubasik, Józef Boruta, Jerzy Figalski, Józef Taczyński, Zygmunt Baran, Stefan Pyć, Adam Młynarczyk, Janusz Kopczyński, Jarosław Herbowski, Marian Piątek, Zygmunt Jędrzejewski, Edward Kruk, Zbigniew Topolewski, Zbigniew Frączek, Marek Liszaj,

 

 

 

 Rodzina, przyjaciele, znajomi…

 

 

 

Szanowni Państwo!

         Szanowni Druhowie!

 

Druh  D r z y z g a     B r o n i s ł a w   nie żyje!

        Zmarł w Płużnicy 22 lipca 2014 r. Przyjmujemy ten fakt z wielką pokorą i ze zdumieniem, bowiem mimo słusznego wieku, jeszcze nie tak dawno widzieliśmy Go, jak zwykle pracującego w gospodarstwie!

         Bronisław Drzyzga urodził się w 1 grudnia 1925 roku w Bogdanówce koło Lwowa. W drugiej połowie lat 30 ubiegłego wieku jego ojciec Jan Drzyzga rolnik i również strażak nabył gospodarstwo rolne w Płużnicy od Władysława Motyckiego, który był w latach 30 tych członkiem Zarządu Powiatowego OSP.

 Bronisław całe swe długie i pracowite życie poza wywiezieniem na roboty u niemieckiego bauera w czasie okupacji  i służbą wojskową spędził w Płużnicy. Jeszcze  nie tak dawno można było zastać go pracującego w polu!

     Wiele czasu poświęcał działalności w spółdzielczości wiejskiej, zwłaszcza w Banku Spółdzielczym w Płużnicy, był także radnym i członkiem innych organizacji społecznych.

Jednak pasją jego życia był strażacki mundur. Służbę w straży zaczynał przed II wojną światową. Strażakiem był jego ojciec Jan, brat Franciszek, syn Jerzy. Są nimi również wnukowie Krzysztof i Adam. On sam rozpoczynał służbę jako zwykły strażak, obsługując motopompę. Potem w płużnickiej jednostce był  sekretarzem, skarbnik i naczelnikiem. Pracował we władzach gminnych i powiatowych reprezentując miejscowych strażaków.

W 1998 r widzimy go jako delegata Zarządu  Oddziału Gminnego OSP w Płużnicy wśród założycieli Zarządu Oddziału  Powiatowego ZOSP w Wąbrzeźnie. W latach 1998-2000 był członkiem tego gremium. Brał także udział w pracach Zarządu Oddziału wojewódzkiego Straży Pożarnych.

W latach 90 tych, po 10 letniej pracy w Zarządzie Oddziału Gminnego ZOSP w Płużnicy doszedł do zaszczytnej funkcji Prezesa Zarządu Gminnego, którą sprawował do 2001 r. Obok Jana Dumy został honorowym prezesem  tego Zarządu.

    Wraz z kolegami z OSP Płużnica po wielu perypetiach współuczestniczył w budowie nowej remizy i jej wyposażeniu. Budowę, wraz ze sztandarem jednostki oddano do użytku 3 maja 1990 roku. Końcowym efektem odbudowywania OSP i jej rozkwitu było włączenie OSP Płużnica w 1995 roku do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. Mimo upływu czasu Bronek był nadal członkiem strażackiego bractwa. Jako senior stawiał się we wszystkich jej „honorowych” działaniach.

     Z tytułu wojennych losów był członkiem Związku Kombatantów, gdzie od 2013 roku pełnił funkcję gminnego prezesa. Za działalność w Związku odznaczony „Odznaka za Zasługi dla Kombatantów” w  2011 r.

   Druh Bronisław odznaczony został wszystkimi strażackimi odznaczeniami w tym Złotym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa w 1986 r. i najwyższym strażackim odznaczeniem  Złotym Znakiem Związku w 1995.

Dostrzeżono jego działalność publiczną odznaczając go Złotym Krzyżem Zasługi w 1986 r. i w 10 lat później  Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. 

     Śmierć Bronisława wielce nas zasmuciła. Odszedł bowiem człowiek, który był dla nas odniesieniem do tych wszystkich publicznych postaw jakie stawiamy na wzór postępowania!        

      Rodzinie Bronisława Drzyzgi składamy wyrazy naszego głębokiego współczucia.

         Część Jego Pamięci!

 

 

Przekazanie sprzętu .. 16 listopada 2013 r strażacy z Błędowa, Płużnicy, Dębowej Łąki i Kurkocina brali udział w pokazie pracy sprzętu jaki pod dowództwem mł. bryg Andrzeja Kujaczyńskiego i kpt. Jarosława Kubasika wykonali zawodowcy z PSP Wąbrzeźno na złomowisku w Wałyczu. Pokazano cięcie samochodów, ratowanie uczestników wypadków. Następnie uczestnicy przejechali do Dębowej Łąki, gdzie na placu przed remizą nastąpiło przekazanie sprzętu między jednostkami OSP. Płużnica przekazała sprzęt ratowniczy do OSP Błędowo, natomiast od Dębowej Łąki sprzęt odbierała OSP Kurkocin. Przekazywanie sprzętu miał związek z nowymi zakupami jakie poczyniły jednostki przekazujące. Najgłówniejszym organizatorem była prezes OSP Dębowa Łąka Danuta Ozorowska ze swymi strażakami. Panie z Dębowej Łąki, przygotowały wszystkim strażakom smakowity posiłek po zakończonych ćwiczeniach.

Koło kierownictwa pokazu od lewej stanęli ;

Jan Szablewski, Sławomir Szmytkowski, Andrzej Kujaczyński i Lech Jazownik

 

Strażacy z Błędowa, Dębowej Łąki, Kurkocina i Płużnicy w Wałyczu…

 

Uczestnicy pokazu w Dębowej Łące podczas przekazania sprzętu ;

Płużnica – Błędowu, Dębowa – Kurkocinowi…

 

Pokazowi, przekazywaniu sprzętu, nakarmieniu strażaków organizacyjnie  szefowała prezes OSP Dębowa Łąka Danuta Ozorowska.

Sprzęt od Marszałka.. 9 grudnia 2013 roku o godz. 10,oo na sali gimnastycznej w Płużnicy odbyła się uroczystość wręczenia strażakom z niektórych OSP z części naszego województwa. Przyjechały delegacje obdarowanych OSP ;  Blizienko, Górzno, Golub-Dobrzyń, Płużnica, Radzyń Chełmiński, Kikół, Mysłakówko, Rogowo, Kamień Krajeński, Legbąd, Piechcin i Białożewin.

Sprzęt został zakupiony z funduszy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego projekt ; „Ludziom na ratunek”. Nowy sprzęt trafi do strażaków z 67 jednostek w całym województwie. Do tych zakupów dołożą samorządy w wysokości 20 % procent wartości przekazanego sprzętu. Zaproszonym strażakom wręczono  między innymi  12 motopomp strażackich o wydajności 1600 mna godzinę marki Tohatsu. Z terenu powiatu wąbrzeskiego otrzymały takie motopompy OSP Płużnica i Blizienko. Koszt jednej takiej, bardzo wydajnej pompy wyniósł 31 000 zł. Według zdania strażaków praktyków pompy te będzie można używać podczas „dużych” akcji pożarniczych i w przypadku większych kataklizmów powodziowych, zalania obiektów itp.

Na zdjęciu delegacje 12 OSP z terenu województwa obdarowane nowy pompami marki Tohatsu..

 

     W przekazaniu sprzętu uczestniczyli ; sekretarz województwa dyrektor Marek Smoczyk, Wicestarosta wąbrzeski pani Bożena Szpryniecka, Z-ca Kom. Woj. PSP St. Bryg. Bogdan Sowiński, prezes ZW ZOSP RP Zdzisław Dąbrowski. Sprzęt poświęcił na miejscu kapelan Zenon Rutkowski.Udział brali również przedstawiciele obdarowanych gmin.

Wręczanie pomp. Od lewej ; dyr. Marek Smoczyk, Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego  ZOSP Zdzisław Dąbrowski. Od prawej stoją przedstawiciele OSP Płużnica Ryszard Stafiej i Nowej Wsi Królewskiej Edward Kruk, oraz OSP Blizienka starościna Bożena Szpryniecka oraz komendant gminny ZOSP Książki Zygmunt Pastucha.

W „Gazecie Pomorskiej” wypowiadał się w tej kwestii  Ryszard Stafiej Naczelnik OSP Płużnica ; „ To urządzenie o dużej mocy. Przyda się do pompowania wody na znaczne odległości - cieszy się Ryszard Stafiej, naczelnik OSP Płużnica. Druhowie z tej jednostki wyjeżdżają z pomocą ponad 60 razy rocznie. W pobliżu przebiega autostrada, więc sporo zdarzeń to wypadki. Do nich mamy jednak sprzęt - zestaw narzędzi hydraulicznych, który kupiliśmy w tym roku”. 

PS.  Organizatorem spotkania w Płużnicy było biuro Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP w Toruniu.  Gospodarze terenu – OSP Płużnica nie została formalnie powiadomiona o zamiarze odbycia tej ważnej, również dla płużnickich strażaków, uroczystości ! Pozostawiam to bez komentarza !

                                                                                       Janusz Marcinkowski

 

 

 Copyright © 2013. Wszelkie prawa zastrzeżone.