Zarząd Oddziału Powiatowego 
Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP 
w Wąbrzeźnie

Zarząd Oddziału Gminnego Dębowa Łąka

I zjazd drużyn MDP w Niedźwiedziu '2016'

I gminny zjazd M D P w Niedźwiedziu.

[Według materiałów, zdjęć Katarzyny Wrzesińskiej]

-----------------------------------------------------------------

Reaktywując działalność sportowo-pożarniczą drużyn MDP na terenie gminy Dębowej Łąki, Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP zorganizował spotkanie sportowo - integracyjne drużyn MDP w miejscowości Niedźwiedź w niedzielę, w dniu 25 września 2016 r.  W spotkaniu uczestniczyły cztery drużyny MDP z Kurkocina, Wielkich Radowisk, Dębowej Łąki i Niedźwiedzia.

Podczas spotkania zaprezentowano ćwiczenie - rozwinięcie bojowe linii na torze sportowym wg regulaminu CTIF oraz pokaz musztry. Dzieci i młodzież miały również możliwość zapoznania się z wyposażeniem wozów bojowych. Dla wszystkich uczestników spotkania przygotowano poczęstunek. Spotkanie zostało zorganizowane dzięki wsparciu Wójta Gminy Dębowa Łąka oraz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

 Zbiórka Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych gminy Dębowa Łąka. Od lewej; Stanisław Manikowski prezes gminny OSP, Stanisław Szarowski wójt gminy odbierają raport o gotowości MDP (Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych) do zajęć, do ćwiczeń Sławomira Szmytkowskiego komendanta gminnego OSP.

 

 

W spotkaniu udział brała młodzież strażacka z OSP gminy Dębowa Łąka zrzeszona w Młodzieżowych Drużynach Pożarniczych:

MDP Kurkocin

 

MDP Dębowa Łąka

 

MDP Wielkie Radowiska

 

MDP Niedźwiedź

 

Młodzież z Niedźwiedzia i jej opiekunowie Zbigniew Korcz i Monika Klugiewicz mają szczególne powody do dumy. Od wielu lat uczestniczą w wojewódzkim zawodach MDP według systemu CTIF. (CTIF-międzynarodowy system-regulamin zawodów dla młodzieży). W zawodach tegorocznych nasi młodzie przyjaciele zajęli zaszczytne X miejsce w  rozgrywkach 17 września. Gratulacje dla Drużyny i Opiekunów! Z pewnym smutkiem dodać należy, iż była to jedyna drużyna z powiatu wąbrzeskiego na tych zawodach!

 

Spotkanie odbyło się u druhów w Niedźwiedziu.  Młodzi strażacy zapoznali się ze standardowym wyposażeniem samochodu pożarniczego.

Na placu-boisku przed remizą OSP można było, przy pomocy miejscowych strażaków  przeprowadzić między innymi pokaz – ćwiczenie podania wody…

Niżej ćwiczenia drużyny  Niedźwiedzia według CTIF.

 

 

Posiedzenie ZOG ZOSP Dębowa.. 2013 r.

Posiedzenie ZOG ZOSP Dębowa Łąka.. odbyło się ono w bodajże najpiękniejszym architektonicznie budynku  ze świetlic wiejskich w rejonie w Małym Pułkowie w dniu 8 listopada 2013 roku w godzinach od 10,oo do 13,oo.

Posiedzenie otworzył prezes Zarządu Oddziału Gminnego Stanisław Macikowski z Łobdowa.  Z gości obecni byli ; Jarosław Herbowski prezes ZOP ZOSP i piszący te słowa.. Obecni byli przedstawiciele PSP Wąbrzeźno ; mł. bryg. Andrzej Kujaczyński i kpt Piotr Rogowski.

     Sprawozdanie z działalności gminnych strażaków złożył  komendant gminny OSP  Dębowa Łąka dh. Sławomir   Szmytkowski. Mówił o udziałach w zawodach, ćwiczeniach, o wyjazdach do pożarów i zdarzeń drogowych.

Od lewej ; Sławomir Szmytkowski, Danuta Ozorowska, Jarosław Herbowski, Stanisław Macikowski, Jan Szablewski.

 

Pos ZOG ZOSP Dębowa Łąka '2013'

Posiedzenie ZOG ZOSP Dębowa Łąka ...odbyło się ono w bodajże najpiękniejszym architektonicznie budynku  z świetlic wiejskich  w Małym Pułkowie w dniu 8 listopada 2013 roku w godzinach od 10,oo do 13,oo.

Posiedzenie otworzył prezes Zarządu Oddziału Gminnego Stanisław Macikowski z Łobdowa.  Z gości obecni byli; Jarosław Herbowski prezes ZOP ZOSP i piszący te słowa.. Obecni byli przedstawiciele PSP Wąbrzeźno; mł. bryg. Andrzej Kujaczyński i kpt Piotr Rogowski

     Sprawozdanie z działalności gminnych strażaków złożył  komendant gminny OSP  Dębowa Łąka dh. Sławomir   Szmytkowski. Mówił o udziałach w zawodach, ćwiczeniach, o wyjazdach do pożarów i zdarzeń drogowych.

      Dla strażaków szczególnie ważna była informacja komendanta S. Szmytkowskiego i kpt Piotra Rogowskiego o możliwości przekazaniu samochodu typu VW Transporter dla OSP w Lipnicy.

    Ponadto goście i strażacy rozmawiali o I zawodach pływackich strażaków ochotników, jakie odbędą się w Wąbrzeźnie 30 listopada br. Na 16 listopada przygotowano pokaz działania sprzętu hydraulicznego firmy WEBER, na który zaproszono miejscowych strażaków z Dębowej i Kurkocina oraz „sąsiadów” druhów z Błędowa i Płużnicy. Pokaz odbędzie się na złomowisku w Wałyczu. Wstępnie ustalono termin gminnego opłatkowego spotkania w dniu 20 grudnia 2013 roku. Gospodarzem tego spotkania ma być w tym roku OSP Wielkie Pułkowo..

   Wyrażano obawy (m. innymi Jan Szablewski …), iż przy dalszej biurokratyzacji działań strażackich, stawianiu coraz większych wymogów nie zawsze rozumnych, zaprzepaści się pokoleniowy dorobek strażacki i spowoduje się zamieranie działalności sportowej, kulturalnej na wsi…

    W imieniu Komisji Historycznej … Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP w Wąbrzeźnie poinformowałem obecnych strażaków z gminy Dębowa Łąka o pracy kronikarskiej, o tworzeniu „Archiwum Powiatowego Strażaków”, o funkcjonowaniu strażackiej strony internetowej i namawiałem do współpracy w tych kwestiach.

  Z siedziby OSP Małego Pułkowa – straży założonej w 1920 roku, relacjonował Janusz Marcinkowski

Od lewej ; Sławomir Szmytkowski, Danuta Ozorowska, Jarosław Herbowski, Stanisław Macikowski, Jan Szablewski.

 

 

Od lewej ;Mariusz Lubiński, … Pelc, Mieczysław Puszakowski, Zygmunt Kowalenko, Alfred Piątek, Piotr Górski, kpt. Piotr Rogowski, mł. bryg. Andrzej Kujaczyński.

 

 

Dariusz Stachulak, Zenon Szymański, Jan Maciejewski, Kazimierz Cieślak, Krzysztof Sitkowski, Stefan Szeredy.

 

 

 

 

Florian 2013 w gm. Dębowa Łąka

 

Tekst i zdjęcia Beata Sitkowska. Opr. Janusz Marcinkowski.


 

Dnia 4 maja 2013 roku w Łobdowie odbyły się obchody Gminnego Dnia Strażaka, w którym brali udział druhowie ze wszystkich jednostek z terenu gminy Dębowa Łąka oraz przedstawiciele Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Wąbrzeźnie.

                        Poczty sztandarowe i strażaków prowadzi komendant gminny OSP Dębowej Łąki Sławomir Szmytkowski.

 

 

 

Uroczystość rozpoczęła się Mszy Świętą w intencji Druhów Strażaków, której przewodniczył Kapelan OSP gminy Dębowa Łąka ks. Paweł Kubasik. Po uroczystej Mszy Świętej nastąpiło przejście pocztów sztandarowych OSP z terenu gminy na boisko wiejskie.

 

Przybyłych gości powitał prezes Zarządu Gminnego ZOSP RP w Dębowej Łące druh Stanisław Macikowski.

 

Później głos zabrał prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Wąbrzeźnie druh Jarosław Herbowski, który złożył życzenia Druhom z okazji święta patrona strażaków św. Floriana oraz życzył wszystkim zebranym udanej zabawy. Na zakończenie części oficjalnej kilka słów wygłosił Zastępca Komendanta PSP w Wąbrzeźnie druh Ireneusz Wiśniewski.

   Od lewej ; bryg. Ireneusz Wiśniewski, dh. Jarosław Herbowski, Jan Szablewski…

 

          Wszyscy przybyli goście zostali zaproszeni na wspólny poczęstunek i zabawę, a wieczorem Druhowie mogli wraz z mieszkańcami wsi miło spędzić czas przy ognisku i muzyce.