Aktualności


Pamięci

 

 Druha Mirosława Trąby.

 

 

Dnia 13 lipca 2018 r. zmarł druh Mirosław Trąba, wiceprezes Ochotniczej Straży Pożarnej Ryńsk.

Druh Mirosław urodzony 22 marca 1963 roku wstąpił w szeregi OSP w Ryńsku w 1983 roku. Od 1987 roku do 2011 roku pełnił funkcję sekretarza zarządu. W kadencji 2011-2016 był członkiem Komisji Rewizyjnej OSP. W 2016 roku wybrany został na funkcje wiceprezesa OSP Ryńsk. Przez wiele lat był członkiem Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP.

Chętnie angażował się w życiu naszej straży uczestnicząc w wielu różnych wydarzeniach. Pracował między innymi przy organizacji lokalnych wydarzeń strażackich, samorządowych na terenie gminy i wsi Ryńsk. Druh Mirosław był duszą towarzystwa, swoim poczuciem humoru potrafił nas podnieść na duchu. Lubiany był także przez dzieci i młodzież naszego środowiska.

Rodzinie Zmarłego składamy nasze wyrazy współczucia!

                                                 

                                           Cześć Jego Pamięci!

 

Zarząd Oddziału Powiatowego Związku OSP

Zarząd Oddziału Gminnego Związku OSP RP gminy Ryńsk

Zarząd OSP Ryńsk

 

 

 Naszym Druhom z OSP przedstawiamy dwie informacje:

1. W kwestii organizacji wojewódzkich zawodów Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.

 

 

 

2. Apel o uczestnictwo w  "zlocie gwiaździstym".

 

SZANOWNI DRUHOWIE

PREZESI

ZARZĄDY  ODDZIAŁÓW POWIATOWYCH

ZWIĄZKU OSP RP

Informuje, iż w dniu 22 maja 2018 roku zawarte zostało porozumienie o współdziałaniu pomiędzy Konwentem Starostów Województwa Kujawsko Pomorskiego a Zarządem Głównym Mundurowego Klubu Motorowego Rzeczypospolitej Polskiej. Na mocy tego dokumentu Strony zobowiązały się między innymi do współorganizowania corocznych zlotów gwiaździstych ratowników drogowych służb mundurowych w tym drużyn ochotniczych Straży Pożarnych.

Najbliższy Zlot odbędzie się w dniu 22 września 2018 roku w DAGLEZJA Hotel - Centrum Konferencyjne Przysiek k. Torunia ul. Parkowa 2.

Regulamin i zasady uczestnictwa na Zlocie  podane są na stronie: www.mkmrp.org.pl

Osobą do kontaktu w tej sprawie jest dh Jarosław Herbowski.

UWAGA: Proszę, aby każdy Prezes oddziału Powiatowego ZOSP RP wytypował przynajmniej jedną załogę z podległych sobie jednostek OSP w kontakcie ze Starostą, w terminie do 15 sierpnia br.

Toruń, dnia 17 lipca 2018 r.

                                                     /Dyr. Piotr Tomaszewski/

 

Lipcowe burze i ulewy…!

 

Materiał przygotowali; Jarosław Herbowski, Anna Borowska.

---------------------------------------------------------------------------

Zdaje się, iż spełniają się ostrzeżenia meteorologów – od lat wieszczących zmiany klimatyczne, w tym także coraz częstsze występowanie gwałtownych burz, nawałnic … Dotykają one również nasze okolice; np. w dniu wczorajszym  [17 lipca br.], w godzinach wieczornych głównie nad  Wąbrzeźnem przeszły gwałtowne opady deszczu. Ulewa była tak obfita, że zalała wiele piwnic i garaży na terenie całego miasta.

Wobec takich zdarzeń w pierwszej kolejności do akcji ratowniczej ruszyły zastępy Państwowej Straży Pożarnej, a następnie dwa zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej miasta Wąbrzeźna. Przy wielu napływających zgłoszeń okazało się, iż strażacy potrzebni byli wielu miejscach jednocześnie. Dlatego też  ściągnięto do pomocy  jednostki OSP z Dębowej Łąki, Książek, Ryńska oraz Zielenia. W sumie w tym dniu Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Wąbrzeźnie odnotowało 27 takich miejscowych zagrożeń. Najwięcej pracy mieli wąbrzescy strażacy w budynku Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej  przy ul. Matejki gdzie woda dostała się do pomieszczeń piwnicznych – na szczęście nie powodując większych strat.

Zdjęcie pierwsze – dwa wozy pożarnicze OSP Wąbrzeźno przed remizą oczekujące  na kolejne zgłoszenia.

 Zdjęcie drugie – pompowanie wody z piwnicy na ul. Polnej.

 

 

 

 

Pamięci Grzegorza Mendyka!

   [*20.11.1980  Ϯ 15.7.2018]

 

Druh Grzegorz Mendyk, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Józefkowie odszedł od nas w sposób dla nas dramatyczny i trudny do przyjęcia!

 Widzieliśmy Go w życiu społecznym naszej okolicy jako człowieka pełnego energii, czynnego w wielu dziedzinach.

Grzegorz wraz z żoną od 2006 roku prowadził w Józefkowie gospodarstwo rolne.

Był potomkiem znanych działaczy spółdzielczych i samorządowych.

W Ochotniczej Straży Pożarnej w Józefkowie od 2015 roku pełnił funkcję prezesa OSP wypełniając wzorowo swoje obowiązki. Rozumiał także, iż obecnie w zmieniających się warunkach społecznych należy podejmować ściślejsze współdziałanie z sąsiednimi jednostkami OSP. Stąd też przecierał drogę dla innych strażaków do współdziałania w ramach Jednostki Operacyjno Technicznej w Płużnicy, do której złożył akces i szkolił się w zakresie ratownictwa.

W 2016 roku został członkiem Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP gminy Płużnica jako reprezentant Ochotniczej Straży Pożarnej w Józefkowie.

Pracował w Związkach Rolników; w Zarządzie Gminnej Spółki Wodnej, Kółkach Rolniczych gminy Płużnica, w związku hodowców bydła, oraz w miejscowej Radzie Sołeckiej.

W 2018 roku za swoją działalność odznaczony został Brązowym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”.

W imieniu strażaków gminy Płużnica i wsi Józefkowo rodzinie Grzegorza Mendyka składamy wyrazy współczucia!

 

                                            Cześć Jego Pamięci!

 

Zarząd Oddziału Gminnego Związku OSP RP

       w Płużnicy, Zarząd OSP Józefkowo.

 

 

Zawody OLD – BOYS; Jaworze ‘2018’

 

Opracowanie Janusz Marcinkowski.

-------------------------------------------

Na zawodach ‘Old – Boys’  spotkaliśmy się 14 lipca 2018 roku w Jaworzu w godzinach od 10.00, do 13.00.

Kolejnym; bodajże już trzecim powiatowym zawodom Oldb – Boys towarzyszyła deszczowa – siąpiąca pogoda. Strażakom jednak to nie przeszkadzało, ponieważ jak powiedział na zakończeniu zawodów Jarosław Herbowski strażacy nie „pracują” na stadionie w pięknej pogodzie, ale muszą być gotowi do działań w każdych warunkach. Jakby odpowiednio do tego gospodarze – strażacy z Jaworza, wybrali miejsce po starej żwirowni. W imieniu zarządu OSP głównymi organizatorami byli: Waldemar Marchewka – prezes OSP Jaworze, Sylwester Ciupak – naczelnik, oraz Józef Piotrowski skarbnik. Organizację zawodów wspomagał Zarząd Oddziału Powiatowego Związku OSP w Wąbrzeźnie.

Dla przypomnienia; w rozgrywaniu zawodów kierowano się następującymi zasadami; drużyna liczyła 5 osób powyżej 40 roku życia, strażacy występowali w ubiorze: „Koszarówka”, buty skutery lub gumowe typu oficerskie, hełm, rękawice ochronne, pas bez topora.

Urokliwy teren po dawnym wyrobisku żwirowym był miejscem zawodów… strażacy z 10 ciu OSP na zbiórce.

 

Mimo deszczu strażakom towarzyszyła grupa mieszkańców Jaworza.

 

Szefostwo zawodów:

 

Od lewej; Władysław Łukasik prezes gminny OSP i wójt gminy Ryńsk; Jarosław Herbowski prezes powiatowy OSP i Waldemar Marchewka prezes OSP Jaworze.

 

Sędziowie zawodów; Waldemar Marchewka, Sławomir Balewajder, Marcin Kotłowski.

Dało się zauważyć między innymi;

 

 Seniorów pożarnictwa; Henryka Barańskiego, Bolesława Szafrańskiego, oraz Małgorzatę Boroch kronikarkę OSP Osieczek.

 

Drużyny biorące udział w zawodach: Błędowo, Jaworze, Myśliwiec, Niedźwiedź, Osieczek, Orzechówko, Ryńsk, Sitno, Wąbrzeźno, Wielkie Radowiska.

 

Zawody podzielono na dwie konkurencje; sztafeta, oraz ćwiczenie bojowe.

W pierwszej części obserwowaliśmy zmagania strażaków wykonujących z wielkim zacięciem kilka zadań, które zostały wymyślone – wypracowane przez gospodarzy czyli strażaków z Jaworza. Ilustruję to zdjęciami;

I część;

Zadanie nr 1.

Tor – długość 20 m. Na starcie znajdowało się 5 odcinków węży ssawnych, które trzeba przetransportować slalomem na odległość 20 m.

Konkurencję uznano się za zakończoną, kiedy wszystkie węże zostały ze sobą połączone.

 

Zadanie nr 2; tor – długość 15 m. Należało przetransportować oponę kombajnu „Bizon”, na koniec odcinka, mając biegnącego w środku jednego z zawodników.

 

[Na foto; Wielkie Radowiska]

 

Zadanie nr 3; tor – długość 10 m. Należało przenieść jajko na łyżce stołowej, mając założone alko-gogle. Reszta drużyny mogła podpowiadać kierunek poruszania się delikwenta. Na zdjęciu Paweł Polak z W. Radowisk i jego podpowiadający koledzy.

 

Zadanie nr 4; polegało na rozwinięciu 3 odcinków węży W 75; połączeniu ich oraz nawinięcie na zwijadło.

 

Zadanie nr 5; polegało na napełnieniu wodą 5 l. wiaderka przez otwór hydronetką.  Na zdjęciu Jacek Nawrocki z Ryńska kieruje wodę do otworu. Nie jest to wcale takie proste, bowiem „wodny prąd” pulsacyjnie zmieniał swój kierunek i siłę.

Na zakończenie trzeba było zgłosić głównemu sędziemu Waldemarowi Marchewce fakt wykonania zadań w tej „sztafecie”. Tak dla zaspokojenia ciekawości; czas wykonania wahał się od 2 min 51 sekund, do 3 minuty 46 sekund.

Ćwiczenia bojowe.

Drużyny (stratowało po 5 strażaków) w dowolny sposób rozwijało linię gaśniczą – główną z 2 odcinków węża W-75 oraz dwie linie gaśnicze, każda po 1 odcinku węża W-52. Zadaniem końcowym było przewrócenie pachołków oddalonych o 5m od linii gaśniczej. Długość toru wynosiła 55m.

 

Na zdjęciu; do walki ruszyła drużyna gospodarzy dzisiejszych zawodów; OSP Jaworze.

 Niżej; rozwinięcie linii, podanie wody, obrócenie pachołka.

 

*Czas wykonania ćwiczenia bojowego wahał się między 41 sekund, a 1 minutą 23 sekundy.

Zawody obserwowali strażacy i mieszkańcy.

 

Biuro prowadzili druhowie z Jaworza;

 

Andrzej Kochalski, i Monika Jagiełło.

 

Biuro zawodów urządzono nam pod namiotami.

 

 

Zasady naliczania punktacji;

Wszystkie konkurencje wykonywano na czas, przy czym 1sek. równała się 1 pkt. Wygrywała drużyna z najmniejszą ilością punktów.

Wprowadzono punkty za średni wiek członków drużyny;

- 40-50 lat – odejmuje się 0 pkt.,

- 51-60 lat – odejmuje się 5 pkt.,

- 61-70 lat – odejmuje się 10 pkt.,

- 71-80 lat – odejmuje się 15 pkt.

Punkty karne przyznaje się za:

- 5pkt. za niekompletny ubiór,

- 20 pkt. za niewykonane ćwiczenie zgodnie z opisem (  zawodnik 1-5)

*Ćwiczący, ani ich szefostwo nie zgłosili żadnych skarg na dzisiejsze sędziowanie, podsumowywanie wyników – przynajmniej piszącemu nic o tym nie wiadomo!

*Tak dla porządku; opłata wpisowa w wysokości 50 zł – od każdej OSP była płatna przed rozpoczęciem zawodów. Nasze, własne pieniądze zostały przeznaczone na posiłek strażacki i okolicznościowy napój!

Po zakończeniu ćwiczeń rozdano puchary i dyplomy.

Generalnie założenie jest takie; przyjeżdżamy bo chcemy doskonalić swoje umiejętności, gdyż chcemy służyć ludziom – kiedy zajdzie potrzeba! Zawody traktujemy sportowo i honorowo, bez zbytniej i fałszywie pojętej rywalizacji. Wyróżnione zostały trzy drużyny – przedstawiam je niże, natomiast pozostałe zajęły dobre czwarte miejsce w tych zawoadach.

 

Niżej, od lewej strażacy z OSP Sitno, OSP Myśliwiec, OSP Jaworze – wszystkie z gminy Ryńsk. Druhom i Gminnej Władzy Gratulujemy!

 

 Drużyna OSP Myśliwiec w pełni zasłużyli na I miejsce;

Ćwiczyli; Adam Przybyło, Zbigniew Kaszycki, Jerzy Potocki, Jerzy Balcerowicz, Wojciech Gawron,  (Rezerwowy) Bolesław Wierzbowski.

 

OSP Sitno zdobyła II miejsce.

 

Wystąpili w niej: Krzysztof Zdrojewski, Stefan Strawczyński, Cezary Fuks, Cezary Deląg, Wojciech Deląg,  oraz rezerwowy Marek Socha.

 

 

OSP Jaworze zajęła III miejsce.

W OSP walczyli: Ryszard Kalinowski, Józef Piotrowski, Robert Jagiełło, Adam Ciupak i Leszek Kowalski.

 

Wręczali; Jarosław Herbowski, Władysław Łukasik, Waldemar Marchewka.

*Trzeba dodać, iż Władysław Łukasik i Jarosław Herbowski startowali również w tych zawodach, co im się bardzo chwali!

 

Medal dla…

Prezes Herbowski wręczył pamiątkowy medal Jerzemu Balcerowiczowi, który miał szczęście urodzić się najwcześniej z wszystkich zawodników. Stawając dzielnie przyczynił się do sukcesu swojej drużyny z Myśliwca.

 

 

 

Wspomniane wcześniej czwarte miejsce zajęły wszystkie pozostałe drużyny:

 

OSP Błędowo.

 

Od lewej stoją; Marek Malicki,   Kazimierz Chmielewski, Krzysztof Ślesar, Andrzej Szyszka, Wojciech Groth, Marek Łęgowski.

 

OSP Orzechówko; Tomasz Siwek, Mirosław Kuśnierz, Krzysztof Jędrzejczyk, Wojciech Szczepański, Dariusz Dunikowski, (Rezerwowy Mariusz Sosnowski.

 

OSP Niedźwiedź wystąpiła w składzie: Józef Zahora, Henryk Kozłowski, Zbigniew Stanczewski, Janusz Zahora, Tomasz Trzciński.

 

OSP Osieczek.

 

Od lewej: Krzysztof Kurasiewicz, Ryszard Kłódka, (Roman Witomski prezes OSP) Mirosław Fic, Janusz Matura, Andrzej Lewandowski, Mirosław Macikowski.

 

 OSP Ryńsk.

 

Od lewej stoją; Jacek Nawrocki, Władysław Łukasik, Wojciech Tomaszewski, Roman Mądzielewski, Robert Głuszkiewicz.

 

OSP Wielkie Radowiska.

 

Od lewej stoją; Paweł Polak, Dariusz Puszakowski, (Anna Cegielska sołtys wsi), Radosław Cegielski, Andrzej Gębka, Andrzej Zdrojewski.

 

OSP Wąbrzeźno;

 

 Od lewej: Wiesław Szydzik, Mariusz Barczewski, Henryk Radzimiński, Jarosław Herbowski, Ryszard Henryszewski.

 

 Obrazy ogólne z dnia honorowej, sportowej rywalizacji;

 

 Odpoczywają druhowie z Osieczka. 

 

Na zakończenie zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie.