Ćwiczenia gminne  w Książkach.

 

Tekst i zdjęcia Grzegorz Komorowski. Opr. Janusz Marcinkowski

------------------------------------------------------------------------------------

W budynku wielorodzinnym, w mieszkaniu na pierwszym piętrze, doszło do pożaru wyposażenia pomieszczenia kuchni. Pożar spowodował powstanie dużego zadymienia stwarzając zagrożenie dla mieszkańców. Pierwszy zastęp straży dojeżdża  na miejsce pożaru podczas trwającej  ewakuacji mieszkańców. Tak brzmiało  założenie do ćwiczeń obiektowych  w  gminie Książki  na temat: Prowadzenie akcji  ratowniczo–gaśniczej podczas pożaru budynku mieszkalnym.

 

W dniu 14.05.2016 r. tuż po godz. 9.30  rozbrzmiały syreny alarmowe w Książkach, Blizienku i Osieczku. Do akcji w miejscowości Książki ruszyły  zastępy Ochotniczych Straży Pożarnych. Pierwsze na miejsce zdarzenia  przybyły zastępy  GBA i GCBA z miejscowej jednostki .

 

Po otrzymaniu zadania od Komendanta gminnego  przystąpili do działania.  W tym czasie przybyły zastępy GBA z OSP Blizienko oraz BCBA z OSP Osieczek. Na miejscu był również zastęp z PSP Wąbrzeźno.

 

Podczas ewakuacji  czterech mieszkańców  opuściło budynek o własnych siłach jednakże, podczas dalszego przeszukiwania odnaleziono jeszcze dwu mieszkańców niestety nieprzytomnych, potrzebna była natychmiastowa  ewakuacja i  pomoc  przed medyczna.

Komendant Gminny OSP Zygmunt Pastucha stawia zadania dowódcom sekcji do sprawiania drabin.

 

Od lewej: Janke Lucjan OSP Osieczek, Eugeniusz Bala OSP Blizienko, Grzegorz Komorowski i Piotr Błażejewski  OSP Książki, Zygmunt Pastucha Komendant gminny.

 W wyniku dalszego rozwoju sytuacji  i rozpowszechnienia się pożaru budynku gaszenie przebiegało z drabin. Zastęp OSP Książki przygotowuje się do stawiania drabiny ZS 2100

                  

Gaszenie z drabiny prezentuje  Łukasz Grzybek.

Po zakończeniu ćwiczeń na obiekcie  wszystkie zastępy przegrupowały się w rejon ,,starego boiska” gdzie zastęp z Książek prezentował gaszenie pojazdu. Następnie każdy ze strażaków  mógł poćwiczyć technikę ciecia pojazdu  do, którego był wykorzystany sprzęt hydrauliczny z OSP Blizienko oraz OSP Książki.

Pojazd gaszą Wojciech Dymowski i Michał Węgliński.

Po zakończeniu ćwiczeń na wszystkich ćwiczących oraz zaproszonych gości czekał ciepły posiłek przygotowany przez druhnę z OSP w Książkach Natalię Wojas . Następnie ćwiczenia zostały omówienie oraz podsumowane, po czym wszyscy rozjechali się do swoich jednostek. Przeprowadzone ćwiczenia cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno ćwiczących jak i obserwatorów, co wskazuje na potrzebę częstszego organizowania tego typu spotkań.

Zbiórka końcowa do omówienia ćwiczeń. Stoją od lewej; OSP Osieczek, OSP Książki, OSP Blizienko.

Wskazówek do dalszego działania udziela dowódca Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w PSP Wąbrzeźno bryg. Andrzej Kujaczyński. Na zdjęciu również strażacy z PSP Wąbrzeźno oraz wójt gminy Książki Jerzy Dutkiewicz.

Serdeczne podziękowania za pomoc kierujemy do MDP z Książek, którzy pozorowali ewakuowanych mieszkańców wczuwając się bardo mocno w role poszkodowanych.

 

Od lewej: Miłosz Błażejewski, Jakub Błażejewski, Bartosz Schroter, Adam Kuchyt, Maciej Schroter, Mateusz Błażejewski