Zebranie Wojewódzkiego Klubu Kronikarzy Związku OSP.

Opracowanie Janusz Marcinkowski.

-------------------------------------------

Szef Klubu, druh Stanisław Kwaśnik zaprosił nas na spotkanie w dniu 28 stycznia w sobotę na omówienie spraw kronikarskich w regionie Kujaw i Pomorza. Omawialiśmy tam stan naszych kronikarskich prac w kilku powiatach, gminach które reprezentujemy w zbożnym, aczkolwiek nie przez wszystkie środowiska strażaków ochotników doceniane, utrwalanie naszej wspólnej, codziennej pracy.

 

Fot. nr 1

W kronikarskich sprawach ważnych jest kilka problemów. Po pierwsze dobrze byłoby, aby grono naszych współpracowników-kronikarzy z OSP było większe, aby poprawić organizację przepływu informacji i wypracować nawyk jej gromadzenia w formie kronik, opracowań monograficznych, notatek do gazet i na forum internetu. itp.

Pracy tej jest dużo, jak piszę wyżej-my kronikarze jesteśmy różnorodni; zapisujemy ‘na piechotę’, piszemy na maszynach, komputerach. Wszystkich nas jednak łączy jedna ładna i pociągająca myśl; przenieść w bliżej nieokreśloną przyszłość, wszystko to co działo się przedwczoraj, wczoraj i dzisiaj w strażackiej robocie!

 

Fot. nr 2.

W tym sympatycznym gronie podzieliliśmy się doświadczeniami w prowadzeniu tych spraw; od zebrania materiału, jego selekcji, ułożenia, opracowania, weryfikacji tekstu, wzbogacenia zdjęciami, kopiami dokumentów, druków… a  na koniec zamknąć pisaniem ‘na czysto’ w strażackich kronikach lub ‘wrzucenie’ do internetu, czy drukowanie w formie książkowej, umożliwiającej upowszechnianie (czytanie) przez strażaków i naszych społecznych przyjaciół.

Fot. nr 3.

Dokonaliśmy przeglądu wojewódzkiego planu pracy, wydarzeń strażackich, których jesteśmy obserwatorami i ‘strażackimi redaktorami’. Szykuje się wystawa kronik, która przy sporych kłopotach organizacyjnych powinna dojść do skutku.